Anasayfa Sony Pictures’ta neler oluyor?
6 Şubat 2015

Sony Pictures’ta neler oluyor?

Hollywood’un en güçlü yöneticilerinden Amy Pascal, Sony Pictures’a yapılan hack saldırısından sonra şirketin başından ayrılma kararı verdi.

Hollywood’un en güçlü yöneticilerinden Amy Pascal, Sony Pictures’a yapılan hack saldırısı ve özel e-posta yazışmalarının sızdırılmasından sonra şirketin başından ayrılma kararı verdi.
 
“Guardians of Peace” (Barış Muhafızları) adlı Kuzey Koreli olduğu iddia edilen grup, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Sony Pictures şirket yöneticilerine ait çok sayıda e-postayı yayınlamıştı.
 
Yayınladıkları e-postalarda Amy Pascal’ın, Amerika Başkanı Barack Obama’yla ilgili yaptığı ırkçı espriler dikkat çekmişti. Bunun yanı sıra, Pascal’ın Sony Pictures’taki iş arkadaşı yapımcı Scott Rudin’le yaptığı diğer yazışmalarda Angelina Jolie’nin de aralarında bulunduğu Hollywood’un ünlü isimleriyle ilgili yorumları tepki toplamıştı.
 
Pascal ortaya çıkan yazışmalarıyla ilgili özründe; “Bu olay nedeniyle kendimden utanıyorum. Şu ana kadar karşılaştığım en acı verici durum bu skandal oldu. 30 yıllık başarılı çalışma hayatım sonrası, insanların aklında bu yazışmalarla kalmak istemiyorum. Bu yazışmalar düşünmeden yazıldı, aptalca bir şey söylemek 10 saniyenizi alır ama bu sözler sizin tamamiyle böyle bir karakteriniz olduğuna insanları inandırabilir. Ben böyle bir insan değilim. Sadece bu görünenlerle insanlar beni yargılamamalı, kimseyi yargılamamalı” İfadelerini kullandı.
 
Barış Muhafızları isimli grubun, bu saldırıyı yapma sebepleri The Interview (Röportaj) adlı Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a yapılan bir suikasti konu alan komedi filminin senaryosunun ortaya çıkması olduğu iddia edildi.The Interview’ın, Kuzey Kore lideriyle dalga geçen ve aşağılayan bir senaryoya sahip olduğu ifade ediliyor.
 
Sony’den gelen açıklamada eşbaşkanları Amy Pascal’ın yeni bir projesi olduğu ve Mayıs ayında buna başlayacağı söylendi. Şirketiyle kontratı Mart’ta bitecek olan Amy Pascal konuyla ilgili: “Neredeyse profesyonel iş yaşamımın tümünü geçirdiğim ve evim olarak gördüğüm Sony Pictures’ta yeni bir sayfaya başlamak istiyorum” diyerek, kısa süre içinde projeye başlayacağını aktardı. Yeni proje için Pascal’ın dört yıllık kontrat yapacağı tahmin ediliyor.
 
Pascal, Hollywood camiasında bulunan en başarılı ve en güçlü yöneticiler arasındaki tek kadın olarak nitelendiriliyor. Kariyerine 1988 yılında Columbia Pictures’da başlayan Pascal, 2006 yılında Sony Pictures’ın eşbaşkanı olarak Hollywood’da en yüksek mevkiye ulaşan tek kadın sıfatını kazandı. Görev süresi içinde Spider Man, vizyona giren son James Bond, American Hustle, The Social Network (Sosyal Ağ) ve Zero Dark Thirty gibi ünlü filmleri sinemaya kazandırdı.

Sony Pictures, yaşadığı bu olay sonrası zedelenen itibarı kadar finansal olarak da sıkıntı yaşadı. Hack skandalının şirkete maliyeti 15 milyon dolar oldu.
 

İlginizi Çekebilir

Amerikalı Milyarder David Koch Öldü

Amerikalı milyarder, sanayici, hayırsever, politik aktivist David Koch 79 yaşında hayata v…