Anasayfa GÜNDEM Seçim sonrası piyasalar ve beklentiler
GÜNDEM - 1 Nisan 2019

Seçim sonrası piyasalar ve beklentiler

31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler ekonomiye döndü. Piyasalarda henüz seçim geride kaldı rahatlığı yok. Seçim sonrası ilk işlem gününde Türk Lirası da borsa da dalgalı bir seyir izliyor. 

KUR 5.53 TL’YE GERİLEDİ

Cuma gününü 5.58 civarında tamamlayan Dolar/TL dün gece Asya piyasaları açıldığında 5.58’den 5.61’e yükseldi. İstanbul dışındaki seçim sonuçlarının netleştiği bu sabah bankalar arası piyasalarda 5.57’ye geriledikten sonra ise 5.70’i aştı. Öğle saatlerinde kur 5.53 seviyelerinde geriledi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0.13 değer kazancıyla 93.908 puandan başladı, dalgalı bir seyir izledikten sonra günün ilk yarısını yüzde 0.19 artışla 93.961 puandan tamamladı.

4.5 YIL SEÇİMSİZ DÖNEM

Piyasadaki dalgalanmanın iki nedeni var: İki büyükşehirde sonuçlara itiraz edileceğinin açıklanması ve Türkiye’nin yeniden erken seçim sarmalına gireceğine yönelik beklentiler. Ancak hem AK Parti’den hem de muhalefet cephesinden gelen açıklamalar erken seçim istemedikleri yönünde. Bu da 4.5 yıllık seçimsiz dönem demek. Uzmanlara göre bu süre ekonomik, sosyal ve siyasi reformların yapılması için büyük bir fırsat. İş dünyası da bu konuda hemfikir.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşamki konuşmasında ekonomik reform süreci olacağına dikkat çekerek “Artık ekonomiye odaklanacağımız uzun bir dönem var” dedi. Böylece gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 8 Nisan haftasında açıklayacağı yeni ekonomi ve reform paketine çevrildi. Bakan Albayrak geçtiğimiz hafta seçimlerden sonra reform dönemine, ekonomi alanında da dengelenme sürecinin pozitif meyvelerinin alınacağı bir döneme girileceğini belirterek, “8 Nisan haftasına yetiştirebilirsek genel bir çerçeveyi aslında o hafta açıklamayı düşünüyoruz” demişti. Piyasalar yapısal dönüşüm içeren, istihdamı teşvik edecek, ithal ikamesini artıracak politikalar ve yabancı yatırımların artmasını teşvik edecek düzenlemeler bekliyor.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…