Anasayfa DÜNYA Schengen vizesi ile ilgili önemli adım
DÜNYA - Güncel Haberler - 22 Nisan 2019

Schengen vizesi ile ilgili önemli adım

AB Konseyi’nin onaylaması halinde 6 ay içinde yürürlüğe girecek yeni sisteme göre, kısa süre Schengen vizesi kullanımında sorunsuz olanlar 5 yıla kadar çok girişli vize alabilecek

Schengen vizesi ile ilgili “hayatı kolaylaştıracak” bir uygulama kapıda: Avrupa Birliği Parlamentosu yabancı turistlere vize kolaylığı sağlayan düzenlemeyi onayladı. Düzenleme Avrupa Birliği Konseyi tarafından da onaylanması durumunda 6 ay içinde yürürlüğe girecek.

Onay gelirse, vize geçmişi sorunsuz olan turistler artık 1 ile 5 yıl süreli çok girişili vize alabilecek.

Düzenlemeyle birlikte en erken 3 ay önce yapılabilen vize başvurusu seyahatin 6 ay öncesinden yapılabilecek.

Altyapının uygun olduğu ülkelerde başvurular elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Bununla birlikte yeni düzenleme vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkarıyor. Rusya vatandaşları ise 35 euro yerine 40 euro ödeyecek. “Acil” talep edilen vizelerde bu ücret iki katına çıkıyor. Vize ücretleri üç yılda bir güncellenecek.

Gelişmeyi Business FM’e değerlendiren Rusya Tur Endüstrisi Birliği Basın Sekreteri İrina Tyurina, yeni düzenlemede ilk kez “turist” ifadesine yer verildiğine dikkat çekerek “turist” sıfatıyla uzun süreli ve çok giriş-çıkışlı vize alma imkanının doğmasını ileri doğru atılmış bir adım olarak yorumluyor.

Buna göre, yeni düzenlemenin özellikle geçmişte birkaç Schengen vizesi kaydı bulunan turistlere otomatik olarak “en az 1 yıllık” vize imkanı sağlaması nedeniyle, turizm endüstrisine bir miktar ivme kazandıracağı vurgulanıyor. 

İlginizi Çekebilir

Pandemi, Çalışan Bağlılığını Arttırmak İçin Kurumlar Adına Çok Büyük Bir Fırsat

Pandemi ile beraber uzaktan çalışma, online toplantı, yarı zamanlı ofise gelme gibi kavram…