Anasayfa Begüm Nur Alkış Yazıları Sarayda İtalyan Lezzetleri

Sarayda İtalyan Lezzetleri

Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un boğaza nazır mekanı Laledan Restoran, menüsünü İtalyan lezzetleriyle yeniledi. “Pasta&More” isimli yeni konseptte, makarnalar saraydaki özel makarna üretim odasında hazırlanıyor.

Yüzyıllar boyunca sosyal ve ekonomik değişimlerle farklılaşan İtalyan mutfağı, bugün dünyanın en popüler mutfaklarından biri. Spagettileri ve pizzalarıyla kalpleri fetheden Napoli, risottolarıyla ünlü Milano, tortellininin ve bolonez sosun doğum yeri Bologna, kökleri Venedik’e uzanan tiramisu ve daha nicesi… Çırağan Palace Kempinski İstanbul’daki Laledan Restoran, dönemsel olarak farklı dünya mutfağı konseptlerine yer veriyor. Daha önce Lübnan mutfağı lezzetleri sunan restoran, “Pasta&More” ismini verdiği yeni konseptiyle bu defa İtalya’da lezzet yolculuğuna çıkıyor.

İtalyan sinema oyuncusu Sophia Loren’in, güzelliğini borçlu olduğunu söylediği makarnanın tarihi, en az şekilleri kadar çeşitlilik gösteriyor. Antik Yunan ve Çin’de bir şekilde var olduğuna inanılan makarnanın yaygın tüketimi ise 14. yüzyıla dayanıyor. İtalyan gezgin Marco Polo’nun Uzak Doğu seyahati sonrası makarnayı İtalya’ya getirmesi de
en yaygın bilgiler arasında. Bugün küresel makarna tüketiminin kişi başı ortalaması beş kilogramın üzerinde. 2024 yılına kadar dünya makarna pazarının, 16 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Pasta&More konseptinin adı Çırağan Sarayı’nda bulunan yeni makarna üretim odasından geliyor. Makarna üretim odasında; penne, spagetti, tagliatelle, fettucine, fusilli gibi İtalyan mutfağının vazgeçilmez makarna çeşitleri taze olarak hazırlanıyor. İtalya’dan getirilen makarna makinesinde günlük olarak üretilen makarnaları isteyen misafirler satın da alabiliyor. Makarnaların yanı sıra İtalyan mutfağının olmazsa olmaz farklı lezzetleri de menüde yerini alıyor.

“Şu an İstanbul’daki mekanlar içerisinde en fazla makarna ve rissotto çeşidini yapıyoruz” diyen Laledan Restoran Şefi Selçuk Madakbaş, 20 yıldır Çırağan Sarayı’nda görev yapıyor. Laledan Restoran’ın mutfağındaki
en önemli kriterin başında tazelik ve mevsimsellik geliyor. Şef Madakbaş, “Makarnaları hamurundan, iç malzemesine kadar makarna üretim odamızda hazırlıyoruz” diyor. Gorgonzola, parmesan gibi pek çok çeşit peynir ve zeytinyağı İtalya’dan özel getiriliyor.

Menü, Lüksemburg’da ünlü bir İtalyan restoran sahibi Sicilyalı şef Giovanni Vaccaro ve Çırağan Palace Kempinski İstanbul Baş Aşçısı Sezai Erdoğan’ın ortak çalışması ile oluşturuluyor. Lezzetlere karar verme sürecinde Şef Vaccaro bir ay süreyle İstanbul’a gelerek Laledan aşçıları ile birebir İtalyan lezzetlerinin sırlarını paylaşıyor. Menüde vejetaryenler için de özel alternatifler bulunuyor.

İtalyan ezgileri eşliğinde Laledan Restoran’da bir yemek; susamlı Sicilya ekmeği, İtalyan usulü mısır ekmeği gibi ekmek çeşitlerinin yanı sıra fesleğen, biberiye, kekik ve acı biberle lezzetlendirilen doğal zeytinyağı sunumlarıyla başlıyor. Tüm masaların deniz manzarasına hakim olduğu restoranda ayrıca İznik Odası adı verilen, özel etkinlikler için 10 kişi kapasiteli bir oda da yer alıyor. Yazın bahçe kısmının da açılmasıyla restoranın kapasitesi 200 kişiye çıkıyor.

Menüdeki başlangıçlar arasında; ricotta peyniri ile doldurulmuş kabak çiçeği tempura (90 TL), kızarmış patlıcan ve fesleğenli yeşilliklerle kılıç balığı “carpaccio” (110 TL), ekşili ahtapot salatası (110 TL), İtalyan şarküteri tabağı (90 TL) gibi lezzetler bulunuyor. Makarnalardan öne çıkanlar arasında karides ve midyeli “cavatelli” (115 TL), ıstakozlu spagetti “alla chitarra” (250 TL) ve gorgonzola sosu ve ceviz ile “rigatoni” (120 TL) sunuluyor. Kırmızı ve beyaz et seçenekleri içerisinde; deniz levreği ve marine edilmiş ızgara yazılı orkinos (170 TL) gibi balık çeşitleri ile dana eti file tornedo tagliata (210 TL) ve mantarla doldurulmuş tavuk filetosu (120 TL) denenmesi gerekenler lezzetlerden.

Ispanak ve ricottalı tortellini, en çok tercih edilen makarnalar arasında. Pizza menüde atıştırmalık olarak veriliyor. Şef Madakbaş, “Gelen misafirlere İtalyan mutfağını yansıtsın diye mini pizzalar ikram ediyoruz” diyor. İtalyanların geleneksel içi şekerlemeli tatlısı karamelize “pecan” fıstığı ve turna yemişli “cassata” (50 TL), tatlılar için kullanılan hafif bir sos olan Sabayon’un üzerinde bademli dondurma dilimleri ile buluştuğu orman meyveli Sabayon (50 TL) yemeklerin tamamlayıcısı oluyor. Tiramisu (50 TL) ise Şef Vaccaro’nun kendine özgü sunumuyla yeşil fıstıklı bisküvi ve ahududu ile servis ediliyor. İçecek menüsünde klasik İtalyan kokteylleri; Toskana, Sicilya, Piyemonte, Umbria, Veneto gibi İtalya’nın farklı bölgelerinden gelen şaraplar yemeklere eşlik ediyor. Dileyen misafirlere, “yemek sonrası kokteylleri” olarak mascorpone peynirli tiramisutini, espresso martini, chocolate martini, üzüm posalarının damıtılmasıyla yapılan İtalyan içkisi “grappa” çeşitleriyle yapılan caffe corretto gibi alkollü kahveler eşlik ediyor.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…