Anasayfa Güncel Haberler Sanat dolu bahar
Güncel Haberler - LIFESTYLE - 5 Nisan 2019

Sanat dolu bahar

Global sanat piyasası 2018 yılında 67.4 milyara ulaşarak son 10 yılın ikinci en büyük sanat pazarı hacmine ulaşırken, dünya genelinde düzenlenen sanat etkinlikleri ise hızını kesmeden devam ediyor. Fortune’da bu ay sanatseverlerin bahar aylarını keyifle geçirecekleri sanat dolu şehirlerdeki etkinlere yer verdik.

BEGÜM NUR ALKIŞ

Alman şair Friedrich Schiller bir sözünde sanatın, özgürlüğün kızı olduğunu söyler. Sanatta özgürlük ise ekonomist Tyler Cowen’in bir makalesinde de dediği gibi ekonomik özgürlüğü gerektirir. Global Sanat Piyasası, 2019 raporuna göre, 2018 yılında küresel sanat pazarının toplam hacmi yüzde 6’lık büyüme oranıyla 67.4 milyar dolara ulaştı. 2019 yılı dünyanın en büyük ekonomilerinin sıralandığı listede ilk 10 ülke arasında yer alan ABD, İngiltere ve Çin’in aynı zamanda sanat piyasasının en büyük ilk üç pazarı olması tesadüf değil. Bu üç pazardaki satışlar ABD yüzde 44, İngiltere yüzde 21 ve Çin yüzde 19 olmak üzere 2018’de küresel pazarın toplam değerinin yüzde 84’ünü oluşturuyor. Özellikle İngiltere Bretix endişelerine rağmen güçlü bir satış yılı geçirdi. Sanat piyasasındaki gelişmeler bir yana bir biri ardında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan sanat fuarlarında da bir bahar coşkusu görülüyor. Fortune okuyucuları için bu ay bahar aylarında düzenlenecek ve sanatseverlerin keyifle vakit geçirecekleri sanat etkinliklerine yer verdik.null

Miart Milano, İtalya

5-7 Nisan 2019null

Gotik mimarisi ve 500 yılı aşan tarihi ile Duomo di Milano, 1778 yılında açılan ve dünyanın en eski tiyatro binalarından La Scala, birçok sanat koleksiyonunun yer aldığı Sforzesco Şatosu, Milano Moda Haftası gibi kültür ve sanatın önemli şehirlerinden Milano, her yıl binlerce turisti kendine çekerek ekonomiye katkı sağlıyor. Milano, nisan ayında ise Miart’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Çağdaş sanat alanındaki önemli sanat etkinliklerinden biri olan Miart’ta 19 ülkeden 186 sanat galerisi katılıyor. Üç gün boyunca sürecek etkinlikte, 40’tan fazla uluslararası sanatçı, küratör, koleksiyoner, tasarımcı, müze müdürü ve düşünür “ortak yarar” teması altında paneller düzenleyecek. Etkinliğe giriş ücreti ise 15 euro.

Art Cologne Köln, Almanya

11-14 Nisan 2019

İzlenimcilik akımının temsilcilerinden Pierre Auguste Renoir, modern sanatın önemli temsilcilerinden Max Liebermann, ışığın ve gölgelerin ressamı olarak anılan Rembrandt gibi Avrupalı önemli sanatçılarının eserlerinin yer aldığı Wallraf-Richartz ve Ludwig müzeleriyle sanatseverlerin yakın merceğinde olan Köln şehri nisan ayında Art Cologne sanat etkinliğine hazırlanıyor. 1967 yılında yalnızca 18 galeri ile başlayan Art Cologne, 20. ve 21. yüzyıl Alman sanatını sunan uluslararası bir fuar. Bugün 2 binden fazla sanatçının çalışmalarının yer aldığı sanat fuarı, 20 aşkın ülkeden 200’e yakın uluslararası galeriyi bir araya getiriyor. Günlük bilet fiyatı 25 euro.

Havana BienaliHavana, Küba

12 Nisan-12 Mayıs 2019

Küba’nın başkenti Havana 2019 yılında 13. kez Havana Bienali ile sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Havana Bienali, Kübalı genç sanatçıların uluslararası alanda tanınma fırsatı yakalaması açısından önem taşıyor. Küba’nın en büyük görsel sanatlar etkinliği olan 13. Havana Bienali’ne Portekiz, Kolombiya, Brezilya, Arjantin, Meksika, Fransa ve İspanya gibi ülkelerinde dahil olduğu yaklaşık 20 ülkeden 200’den fazla tasarımcının gelmesi bekleniyor.

Frieze New York New York, ABD

2-5 Mayıs 2019

Dünyadaki en önemli modern sanat müzesi olarak görülen Museum Of Modern Art, 60’ın üzerinde sanatçının eserlerinin yer aldığı çağdaş sanat galerisi David Zwirner, dünyanın en büyük müzelerinden Metropolitan Museum of Art ve daha pek çok sanat galerisine ev sahipliği yapan New York’a sanatseverlerin ilgisi yoğun. Şehirde mayıs ayında kapılarını açacak olan Frieze New York, dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarlarından birisi olarak görülüyor. Manhattan’daki Randall’s Island Park’ta düzenlenecek fuar, dünyanın dört bir yanındaki önde gelen galerileri bir araya getirecek. Giriş ücreti seçeneklere göre değişerek 27 dolardan başlıyor.

Lausanne Art FairLozan, İsviçre

2-5 Mayıs 2019

Cenevre Gölü kıyısında sanat ve tarihi zenginlikleriyle bir İsviçre kenti olan Lozan, mayıs ayına uluslararası bir sanat fuarı ile merhaba demeye hazırlanıyor. Özel bir komite tarafından seçilen ve dünyanın dört bir köşesinden gelen 80 kadar uluslararası galeri sergileneceği Lausanne Art Fair, mayıs ayında sanatseverlerle buluşacak. Expo Beaulieu Lozan’da gerçekleşecek fuar, ister iyi bir sanat eserini takdir eden amatör bir sanatçı, isterseniz de çağdaş sanatta bir sonraki büyük ismi arayan profesyonel bir koleksiyoner olun keyifle geçireceğiniz sanat dolu saatler vaat ediyor.

ArtVilniusVilnius, Litvanya

30 Mayıs-2 Haziran 2019

Litvanya’daki tek çağdaş sanat fuarı olan ArtVilnius, 2009 yılından bu yana düzenleniyor. Her yıl 20 binden fazla ziyaretçinin geldiği ArtVilnius’a, aralarında Belçika, Almanya, Estonya, Letonya, Polonya, Rusya gibi ülkelerin yer aldığı yaklaşık 60 sanat galerisi katılıyor. Doğu ve Kuzey Avrupa bölgesindeki sanat piyasasını canlandırması amaçlanan ArtVilnius 12 bin metrekarelik alanda sergi ve kongre merkezi LITEXPO’da gerçekleştiriliyor. Etkinliğin günlük bilet fiyatı 8,80 euro.

İlginizi Çekebilir

Yıldız Teknopark, Yapay Zeka Destekli Yazılımlarla Öne Çıkıyor

Yıldız Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren Yıldız Kuluçka firması Ayvos’un geliştirdiği y…