Anasayfa TEKNOLOJİ Samsung ‘hastalık tespit eden’ tişört geliştirdi
TEKNOLOJİ - 31 Ocak 2019

Samsung ‘hastalık tespit eden’ tişört geliştirdi

Söz konusu tişört telefon ile bağlantılı olarak çalışıyor ve bazı hastalıkların teşhisini kolaylaştırılıyor

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz akıllı giysiler önümüzdeki dönemde hayatımızın bir parçası olabilir.

Zira akıllanan ürünler kervanına tişörtler de katıldı. Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı tişörtünü görücüye çıkardı. Akıllı telefonlar ile entegre olabilen tişört, sahip olduğu sensörler  sayesinde zatürree, astım ve bronşiti teşhis edebiliyor.  

Akıllı tişört kişinin vücut kitle indeksini de saptıyor. Kişinin sağlık geçmişini akıllı telefonuna yüklemesi halinde tişört eldeki verilere göre hastalıklara teşhis koyabiliyor. Akıllı tişört akıllı telefonlar ile entegre olabiliyor ve sahip olduğu sensörler sayesinde zatürree, astım ve bronşiti teşhis edebiliyor.  

Ancak bu Samsung’un yoğun mesai harcadığı tek ilginç proje değil. Geçtiğimiz aylarda İsviçre  merkezli nöro  prostetikler firması Ecole Polytechnique Fédérale  de Lausanne (EPFL) ile birlikte ‘Ponthius’ adı verilen projeye başlayan Samsung beyin gücü ile televizyonu yönetmeyi hedefliyor. 

Projenin nihai amacı kullanıcıların beyin komutları ile televizyonlarında kanal değiştimeleri ve ses ayarı yapmalarını sağlamak.  
 
Firma bu projedeki ana motivasyonlarının engelli kişilerin kimseye ihtiyaç duymadan televizyon izlemelerini sağlamak olduğunun altını çiziyor. (Teknolojigündem)

 

İlginizi Çekebilir

Kasımda En Fazla Reel Getiri BIST 100 Endeksinde Oldu

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğin…