Anasayfa Fokus Salda Gölü, Mars’ın Anahtarı
Fokus - 4 gün önce

Salda Gölü, Mars’ın Anahtarı

Burdur’daki süper tuzlu Salda ve Yarışlı göllerinde yaşayan bakteriler Mars gölündeki olası hayata ışık tutuyor. Nitekim bu bakteriler Mars’ın güney kutbunda bulunan buz altı gölde yaşayabilir. Satürn uydusu Enceladus’un global buz altı okyanusu da en az Salda Gölü kadar tuzlu. Millet bahçesini Salda Gölü yerine başka yerde açarak güneş sisteminin biyolojik kaynaklarını koruyabiliriz.

Mars’a gitmek istiyorsanız Burdur’u ziyaret edin. Burdur’un Yeşilova ilçesindeki süper tuzlu Salda ve Yarışlı göllerinde yaşayan bakteriler Mars’ın tuzlu su göllerinde de yaşayabilir.

Sırf bu yüzden Türkiye’deki mikrobiyologlar Acıgöl, Salda ve Yarışlı göllerindeki aşırı şartlarda yaşayan ekstremofil bakterileri inceliyor. Sonuçta uzaydaki bütün gezegenler Dünya gibi hayata elverişli değil. Ancak, bazı öte gezegenler ve başta Mars olmak üzere, Güneş Sistemi’ndeki diğer gökcisimleri, en azından ekstremofil bakterilerin yaşamasına uygun olabilir.

Öyleyse Salda, Yarışlı ve Acıgöl’ü araştırarak uzayda yaşamın nerede barındığıyla ilgili değerli bilgiler edinebiliriz. Bu göller bırakın çevreyi ve doğal hayatı korumayı, Güneş Sistemi’ndeki en değerli kaynaklar arasında yer alıyor. Millet bahçesini başka yere yaparak bu kaynakları koruyabiliriz.

İlginizi Çekebilir

Nokia, Sanayi İçin 5G’yi Geliştirdi

Dünyada 5G süreci işlerken Nokia’anın duyurduğu 5G SA endüstri için özel kablosuz ağ çözüm…