Anasayfa Milyarder Yatırımcı: ‘ABD-Çin Gerilimi, Doları Vurur’
2 hafta önce

Milyarder Yatırımcı: ‘ABD-Çin Gerilimi, Doları Vurur’

ABD-Çin gerilimi tırmanır, koronavirüsle ilgili endişeler artarken, altın hafta başından beri uçuyor, ABD doları is kan kaybediyor. Altının onsu bu sabah (pazartesi) itibariyle yeni bir rekor kırıp 39,60 dolarlık artışla 1,940 dolar civarına yükseldi. ABD yönetiminin Houston’daki Çin konsolosluğunu kapatmasının ardından Çin de misillemede bulunarak Chengdu’daki ABD konsolosluğunu kapattı.
ABD vadeli işlemler borsası biraz yükselirken dolar son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan milyarder yatırımcı Ray Dalio, ABD ila Çin arasındaki gerilimin bir “sermaye savaşı”na dönüşebileceği, bunun gerçekleşmesi halinde doların ciddi bir darbe alacağı uyarısında bulundu.
Dalio şu açıklamalarda bulundu: “Bir ticaret savaşı var. Bir teknoloji savaşı var. Jeopolitik savaş var ve sermaye savaşı da olabilir. Bu bir gerçek. Eğer Çin’e yatırım yapmayın derseniz ya da ABD Çin’in elindeki bonoların vadelerini ödemezse, bunun dolara vereceği zarar tahmin edilemeyecek boyutlara varabilir.”
Bridgewater Associates yatırım kuruluşunun kurucusu bu zor soruların “iyi ele alınması” gerektiğini kaydetti. Ray Dalio, kendisine yöneltilen dolarla ilgili olarak endişelenip endişelenmediğiyle ilgili bir soruya ise, ABD’nin kendi parasının “başlıca düşmanı” olduğunu ve doların “sağlamlığından kaygı duyduğunu” belirtti. “Eğer üretime önem vermezsek, kazandığımızdan daha fazla harcarsak, iyi bir bilanço oluşturmazsak, inişe geçeceğiz. Üretken olmak yerine bütçe açıklarıyla, borç satarak ya da para basarak sürdürülebilir olamazsınız” dedi.
Altın fiyatları son aylarda negatif getirili bonoları bile geride bıraktı. Oysa altın son dört yıldır bu getirinin altında seyrediyordu.

(Kaynak: marketwatch.com)

İlginizi Çekebilir

Global 500’de Koç Geleneği Bozmadı

Fortune’un (US) dünyanın en büyük 500 şirketini sıraladığı Global 500 bu yıl 29’uncu kez y…