Anasayfa Güncel Haberler Putin: Gündem S-400’lerin sevkiyatının tamamlanması
Güncel Haberler - TÜRKİYE - 8 Nisan 2019

Putin: Gündem S-400’lerin sevkiyatının tamamlanması

Moskova’da ikili görüşme gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak açıklama yaptı. Putin, “Gündemimizde S-400 hava savunma sisteminin sevkiyatının tamamlanması var” derken, Erdoğan, 2018 yılında 6 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi.

— Rus lider Putin’in Türk mevkidaşı Erdoğan ile Moskova’da yaptığı bire bir görüşmenin ardından yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

— Astana sürecinin garantörleri Rusya ve Türkiye olarak Suriye’de gerginliğin düşürülmesi için büyük çaba gösteriyoruz.

— Türkiye ile pekiştirilmiş ve ilerlemiş iş birliği çerçevesinde ilişkileri geliştirme kararı aldık. Türkiye ile ticaret ilişkilerimizin genişlemesi, bu alanda hala var olan kısıtlamaların kaldırılmasını sağlayabilir.

— Gündemimizde askeri-teknik iş birliğinin yanı sıra S-400 sistemlerinin Türkiye’ye sevkiyatının tamamlanması var.

— Akkuyu nükleer güç projesinin inşaatına ek finansman kaynaklarının çekilmesi planlanıyor. Türkiye’de bunu yapabilecek yatırımcılar var.

Putin’in ardından söz alan Erdoğan’ın açıklamaları da şöyle:

— Akkuyu santralinin temelini attık, geçen sene 6 milyon Rus vatandaşını misafir ederek yeni bir rekora imza attık. Bin 300 kadar işadamımız Rusya’da yatırımcı olarak bulunuyor. Hedefimiz 100 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak.

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…