Anasayfa Güncel Haberler Powell’ın Koltuğu Güvende
Güncel Haberler - 9 Temmuz 2019

Powell’ın Koltuğu Güvende

ABD Başkanı Donald Trump’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Fed Başkanı Jerome Powell’ın işinin şimdilik güvencede olduğunu söyledi.

Kudlow, CNBC’ye verdiği mülakatta, “Powell’ı görevden alma yönünde bir çaba yok” dedi. Kudlow, merkez bankasının bağımsızlığını desteklediğini ve şimdilerde Powell’ın görevini değiştirme yönünde planlar olmadığını sözlerine ekledi.

Trump defalarca Powell’ı geçen yılki faiz artırımlarından dolayı suçlamıştı. Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, ABD Başkanı, yakın çevresine Powell’ı Fed Başkanlığı’ndan alma ve onu tekrar Fed kurul üyeliğine indirme yetkisine sahip olduğunu düşündüğünü söyledi. Ancak Trump bunu yapmayı planlamadığını belirtti. Trump Powell’ı 2018 yılında Janet Yellen’ın yerine Fed Başkanlığı’na atamıştı.

Kudlow, Fed’e Aralık ayındaki faiz artırımından “geri adım atma” yolundaki çağrısını tekrarladı. Fed geçen yıl gösterge faizi dört kez artırdı ve özellikle son faiz artırımı Trump yönetiminden ağır eleştiriler aldı. Fed yetkilileri bunun ardından faiz görünümünü değiştirdi ve Haziran ayındaki toplantıda faiz indirimi için kapıyı açtı.

Powell Çarşamba ve Perşembe günü Kongre’de kanun yapıcılara para politikası ve ABD ekonomisinin durumu hakkında konuşma yapacak.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Libya’daki Petrol Sahalarının Kapatılmasının Zararı Belli Oldu

Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife …