Anasayfa LIFESTYLE Plaza Athénée’nin menüsünde ete yer yok
LIFESTYLE - 9 Eylül 2014

Plaza Athénée’nin menüsünde ete yer yok

Paris’in en şaşaalı ve tanınmış oteli Plaza Athénée’nin restoranında menüyü sadeleştirme kapsamında menülerden et kaldırılıyor.

Paris’in en şaşaalı ve tanınmış oteli Plaza Athénée’nin restoranında artık ete yer verilmeyecek. Binlerce euro’luk oda fiyatlarıyla bilinen saray otel konumundaki Plaza Athénée on bir aylık restorasyon sürecinin ardından 1 Eylül’de yeniden kapılarını açtı; otelin ünlü şefi Alain Ducasse, ete yer vermeme gerekçesini “menüyü sadeleştirme ve daha doğal hale getirme” olarak açıklıyor.  Menüde bundan böyle taze balık, Versailles şatosunda yetiştirilmiş, “Kraliçe’nin bahçesi”ndeki sebzeler ve ayrıca olabildiğince organik tahıllar yer alacak.
 
Aynı zamanda medyatik bir kimliğe de sahip olan Alain Ducasse uzun zamandır proteini azaltmayı planlıyordu. Ünlü şef, dünyanın kaynakları gittikçe azaldığı için daha etik ve daha adil bir tüketimin gerekli olduğuna inanıyor. Bu yaklaşımı doğrultusunda da bahçeyle denizi birleştiren menüsü vejetaryen ve çevreci argümanlara hassasiyet gösteriyor.  Ancak tabii ki menünün basitleşmesi fiyatın da düşmesi anlamına gelmiyor. Tersine, Ducasse’a göre, “ürün ne kadar sadeyse o kadar dikkat ve özen gerektiriyor.” Nitekim fırında, istiridye, kalamar ve ahtapot, fener balığı, tahinli bulgur, Anjou’da elde edilmiş kinoayla pişirilen siyah pirinç tabii ki saraylara layık bir fiyattan sunulabilir. Nitekim menü fiyatı içki hariç 380 euro…  

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…