Anasayfa PİYASALAR Piyasalar Jackson Hole’a odaklandı
PİYASALAR - 18 Ağustos 2014

Piyasalar Jackson Hole’a odaklandı

Fed Başkanı Yellen'ın faiz artırım takvimine dair verebileceği ipuçlarını arayan piyasa, 22 Ağustos'ta Jackson Hole'daki konuşmayı bekliyor.

Piyasaların gözü 21-23 Ağustos’ta düzenlenecek Jackson Hole toplantısında. Fed Başkanı Janet Yellen’ın faiz artırım takvimine dair verebileceği ipuçlarını arayan piyasa, 22 Ağustos’taki konuşmayı bekliyor.
 
Merkez Bankası’nın yıllık düzenlediği ve küresel merkez bankası yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen Jackson Hole toplantısı bu yıl 21-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Toplantı gündeminde ise istihdam piyasaları var. Fed Eski Başkanı Ben Bernanke, daha önce eşi benzeri görülmemiş aylık 85 milyar dolarlık parasal genişleme programının sinyalini bundan 2 yıl önceki Jackson Hole toplantısında vermişti. Bu nedenle dünyanın gözü, kulağı Fed Başkanı Janet Yellen’ın 22 Ağustos günü TSİ 17.00’de yapacağı konuşmada.
 
Piyasalar, Yellen’ın uzmanlık alanı da olan istihdam piyasası ve faizlerle ilgili herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağını izliyor olacak. Ancak, genel kanı, bu yılki Jackson Hole toplantısında Ben Bernanke’nin geçmişte yaptığı ve havai fişek etkisi yaratan türde bir açıklama gerçekleşmeyeceği yönünde. CNBC haberine göre, uzmanlar bu toplantıda, şok etkisinden ziyade “aydınlanma flaşları” etkisi yaratacak açıklamalar yapılmasını bekliyor.
 
Adm Investor Services Başekonomisti Stephen Lewis, “Yellen’ın mesajlarının para politikasının yakınından bile geçeceğini düşünmüyorum” dedi. Lewis’e göre Yellen, Bernanke’nin Mart 2012’de yaptığı gibi, istihdam piyasalarının çeşitli göstergeleri hakkındaki görüşlerini ana hatlarıyla belirleyen bir konuşma yapacak. Morgan Stanley’nin Baş ABD Ekonomisti Vincent Reinhart, “Yellen’in geri püskürtmek durumunda olduğu bir piyasa fiyatlaması yok. Bu nedenle toplantının ana temasına odaklanması mümkün” dedi. Goldman Sachs Başekonomisti Jan Hatzius da, Yellen’ın konuşmasının daha “kavramsal” olacağını öngördü. Hatzius, ilk faiz artırımının zamanlamasına yönelik sözlü yönlendirmenin revize edilmesinin gerekmediğini söyledi. Investec Ekonomisti Victoria Clarke, “Fed, parasal sıkılaşmaya gittikçe, 3 parasal genişleme programının ardından sistem hala rezerv içinde yüzüyorken, fon oranları üzerinde nasıl daha büyük kontrol sahibi olmayı planladığına dair ipuçları arıyoruz” dedi.
 
Diğer konuşmacıların ise Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Brezilya Merkez Bankası Başkanı Alexandre Antonio Tombini ve İngiltere Merkez Başkan Yardımcısı Ben Broadbent olacağı belirtiliyor. Fed’in ve Bank Of England’ın Çarşamba günü açıklanacak olan son para politikası toplantısının notları ise yine yeni politikaların ipuçlarını verecek nitelikte olabilir.   

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…