Anasayfa Güncel Haberler Pfizer, COVID-19 Takımlarıyla İK Stratejileri Geliştiriyor
Güncel Haberler - 3 Ağustos 2020

Pfizer, COVID-19 Takımlarıyla İK Stratejileri Geliştiriyor

Pfizer Türkiye İK Direktörü Serra Uluışık, fortuneturkiye.com için COVID-19 pandemi sürecinde geliştirdikleri stratejileri anlattı.

“COVID-19 pandemi sürecinde çalışanlarımızın sağlığı, esenliği ve refahı için önemli stratejiler geliştirdik ve çeşitli aksiyonlar aldık. İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim departmanlarımızın yanı sıra Medikal Destek Takımı, Kriz Yönetim Takımı ve Esenlik ve Gelişim Takımı destekleriyle çalışanlarımızın bu dönemdeki farklılaşan ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz. Merkez ofisimizde “Yeni Normal” düzende uyulması gereken kuralları içeren eğitim seti oluşturduk ve işe dönüş planımızı fazlara böldük. İlk fazda, işini evden/uzaktan yapabilenler, aynı düzende çalışmaya devam ediyor. Fabrika operasyonlarımızın devamlılığını sağlayacak üretim ve tedarik ekibimiz ve işi gereği ofiste bulunması gereken çalışanlarımız rotasyonel olarak ofislere geliyorlar.

“Önde Gelen İşveren” olma misyonumuz doğrultusunda, çalışanlarımıza keyifli ve esnek bir çalışma ortamını pandemi süreci öncesinde de yaratıyorduk. Bu nedenle pandemi döneminde evden çalışmaya da hızlı adapte olduk.

Evlerden çalıştığımız bu dönemde esnek çalışma saatleri uygulaması devam ediyor. Örneğin biz artık günde 4 saatten daha fazla toplantı yapmıyor, her gün 2 saat kendimize dinlenme izni veriyoruz. Haftanın ilk 4 günü yarımşar saat fazla çalışarak cuma günleri mesaimizi 2 saat erken bitirebildiğimiz “yaz saati” uygulamamız bulunuyor.

COVID-19’dan önce Dijital Dönüşüm Yolculuğu’na başlamıştık, şimdi daha da hızlandık. Her iş birimimiz ve departmanımız etkin bir eğitim & planlama sürecine devam etmekte.

İyisen programımızla çalışanlarımıza her anlamda destek olmaya çabalıyoruz. Pfizer Covid 19 Takımlarımız gönüllüleriyle çalışıyor, fikirler geliştiriyor, destek oluyor.

Bu dönemde ekip ruhumuzu kaybetmemek ve birbirimize destek olmak amacıyla çeşitli eğitim, gelişim ve psikoloji seminerleri, eğitim programları, yoga ve Aerodance dersleri gibi zindelik ve spora yönelik aktiviteler, Biz Bize Mini Canlı Konserler, radyocu Geveze ile bize özel canlı yayın, eğlenceli ve öğretici workshoplar (sağlıklı tatlı yapımı, ekmek yapımı, cilt detoksu, saç kesimi), online yarışma ve turnuvalar (PFifa turnuvası, Ali İhsan Varol’la Kelime Bulmaca), çalışanların ailelerine yönelik çalışmalar (Çocuklar için kod yazma eğitimi ve morpa üyeliği) gibi birçok etkinlik ve aktivite düzenledik. Ayrıca bu dönemde liderlik ekibinin sık ve açık iletişimi çok önemliydi. Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık haftada bir uzaktan toplantılarla tüm şirket çalışanlarına güncellemeler yaptı, kararları ve rasyonellerini açıklıkla paylaştı. Bu da çalışanlarımız tarafından çok olumlu karşılandı.
COVID-19 süreci çalışmalarımız ile ilgili çalışanlarımıza bir anket uyguladık. Anketimizin sonuçları çok olumlu. Çalışmalarımız ile ilgili memnuniyet oranı %90-95 oranında. Bu da bizim bu süreçte çalışanlarımıza yönelik doğru ve etkili adımlar attığımızı gösteriyor. Bu süreç tamamen sona erdikten sonra da çalışanlarımızın esenliğine ve refahına yönelik bu gibi ve daha farklı uygulamaları değerlendirmeye devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir

Çevreye ve Ekonomiye Pozitif Etki

Yapraklar gibi organik atıklardan sürdürülebilir üretim yöntemleriyle ileri-dönüştürülmüş …