Anasayfa TÜRKİYE Perakende ve inşaat sektörlerinde güven endeksi arttı
TÜRKİYE - 24 Kasım 2014

Perakende ve inşaat sektörlerinde güven endeksi arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe azalırken, perakende ve inşaat sektörlerinde arttı.

Ekim ayında 97.9 olan hizmet sektörü güven endeksi, Kasım ayında 95.9 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki düşüş; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini, son üç aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. 

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 3.3, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2.5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0.3 azaldı. 

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0.6 arttı
Ekim ayında 104.2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Kasım ayında 104.8 değerine yükseldi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. 

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 1.3 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 2.5 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2.2 azaldı.
 
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1.4 arttı
Bir önceki ayda; 81.7 olan inşaat sektörü güven endeksi, Kasım ayında 82.9 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. 

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0.3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2.2 arttı.

İlginizi Çekebilir

Havada Türk Alman Ortaklığı

Alman turizm şirketi Aerticket, Türk uçak bileti satış şirketi BiletBank ile ortak oldu. 3…