Anasayfa Pekin’deki dev havaalanı açıldı
25 Eylül 2019

Pekin’deki dev havaalanı açıldı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bugün Pekin’deki yeni havaalanını açtı. Deniz yıldızı şeklindeki ultra modern altyapı komünist rejimin 70. yılı kutlamalarından birkaç gün önce gerçekleştirildi.

Başkentin merkezinden 46 km uzaklıktaki uluslararası Daxing havalimanının 2025 yılında yılda 72 milyon ziyaretçiyle tam kapasite işlemesi öngörülüyor. Bu da tek bir terminal için dünya rekoru sayılabilecek bir rakam.

Halihazırdaki Pekin havalimanı ABD’deki Atlanta havaalanının ardından dünyanın ikinci büyük havaalanı ve yıllık 100 milyonu aşkın yolcusuyla şimdiden doyum noktasına ulaşmış bulunuyor.

Çinlilerin yaşam standartlarının iyileşmesine paralel seyahat iştahlarının da artmasıyla havayolu taşımacılığında bir patlama yaşanıyor. Nitekim IATA’nın verilerine göre, Çin 2020 yılı ortalarında ABD’nin önüne geçip dünyanın bir numaralı havacılık pazarı olacak.

Pekin’in yeni havalimanı klasik havaalanlarının tersine, gidiş ve gelişler için iki farklı seviyeye sahip. Yeni terminal tam 25 futbol sahasını kaplayabilecek tek bir çatıyla kaplanmış bulunuyor.

Terminale direkt metro ve hızlı tren bağlantısı sağlanmış durumda. 

Söz konusu havaalanı 15 milyar euro’luk bir yatırımla gerçekleşti. (KAYNAK: Le Figaro)

İlginizi Çekebilir

ABD-Çin Geriliminde Yeni Gündem: ‘Güney Çin Denizi’

Trump yönetimi Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı iddialarını reddederek,…