Anasayfa Paris Air Show’da Airbus 100, Boeing 0
18 Haziran 2019

Paris Air Show’da Airbus 100, Boeing 0

Airbus show’u, popüler A321neo’nun çeşitlerine göre daha uzun menzili olan yeni tek koridorlu uçağı A 321XLR’yle açtı.

Airbus Paris Air Show’da yeni uçağının tanıtımının yanı sıra yeni 100 uçak siparişiyle de muhteşem bir açılış yaptı. Rakibi Boeing ise 737 Max kazasının yol açtığı prestij tahribatı nedeniyle savunma pozisyonundaydı.

Airbus show’u, popüler A321neo’nun çeşitlerine göre daha uzun menzili olan yeni tek koridorlu uçağı A 321XLR’yle açtı. 2023 yılında hizmete girecek olan uçağın uzun mesafeler yol alabilen daha küçük çaplı uçak pazarında Boeing üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor.

Airbus’ın yeni modeli için ilk sipariş veren Lübnan’a ait Middle East Airlines oldu. Lübnanlı havayolu dört yeni uçak siparişi verdi. Virgin Atlantic’in siparişi 14 adet A330-900 oldu. En büyük sipariş ise, 100 adet siparişle Air Lease Corporation’dan geldi.  

Boeing ise fuarın açılışının ilk gününde pek verim elde edemedi. Yalnızca GE Capital Aviation Services’la 737-800’ün dönüştürülmüş 10 modeli için anlaşma imzaladığını duyurdu. Müşteri ilaveten 15 uçak alım opsiyonunu da anlaşmaya ekledi. Ancak bu uçaklar zaten daha önce teslim edilen yolcu uçaklarının modifiye edilmiş türevleri oldukları için resmi olarak yeni sipariş sayılmıyor. Bununla birlikte Boeing’e bir miktar gelir sağlayacak.

Boeing 7377 Max uçağının düşmesinin ardından oluşan güven kaybı ve bu uçakların uçuşunun durdurulması nedeniyle ciddi bir irtifa kaybı yaşıyor. (cnnmoney.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

“Dünya Ekonomisi Çöküşe Doğru Gidiyor”

 Hedge fon sahibi Ray Dalio dünya ekonomisinin “büyük bir düşüş”e doğru yol aldığını …