Anasayfa Fokus Oracle, Tedarikçi Ekosistemini Dijitalde Yönetiyor
Fokus - 5 Mayıs 2020

Oracle, Tedarikçi Ekosistemini Dijitalde Yönetiyor

Dijital dönüşüm, organizasyon, süreç ve teknoloji dönüşümünün bir arada modellendiği kuruma ve çalışanlara değer katabildiği ölçüde anlamlı ve başarılı. Oracle Türkiye Kurumsal İş Uygulamaları Ülke Direktörü Ayşegül Dedeoğlu bu başarıyı Oracle olarak uçtan uca tedarik zinciri yönetim sistemlerinde hayata geçirdiklerini söylüyor. Dedeoğlu; Oracle’ın geleneksel tedarik zinciri operasyonlarının, bilişim sistemleri ve akıllı verilerle nasıl yönetildiğini Fortune’a anlattı. Şule Laleli

BLOCKCHAIN ve makina öğrenimi tedarik zinciri operasyonlarında önem taşıyor. Hem izlenebilirlik hem de proaktif olarak öğrenen algoritmalarla tedarik zinciri planlarının yapılması konusunda geliştirilen çözümleri Oracle, yeni teknolojilerle sektöre sunuyor. Peki bu uygulamaların katma değeri nedir? İşte cevaplar..

Oracle’ın bulut tabanlı entegre tedarik zinciri yönetim çözümleri hangi avantajları sağlıyor?

Değişen yeni dünya koşullarında akıllı tedarik zinciri uygulamaları artık kaçınılmaz bir gereksinim olarak karşımıza çıkıyor. Bizce üç anahtar kelime önemli. Buna her iş liderinin odaklanması gerektiğini düşünüyoruz. Veri, hız ve çeviklik. Oracle olarak sunduğumuz tedarik zinciri çözümlerimizle, yeni ürün tasarım aşamasından başlayarak, doğru ürünleri, doğru fiyata, doğru zamanda, doğru müşterilere sunmak için gerekli tüm verileri tekil bir platformda bütünleşik olarak yönetilmesini sağlıyoruz.

Akıllı veriye dayalı uygulamalarınızın faydaları neler?

Tüketiciden gelecek talebin artış ve azalışını değişen piyasa koşullarına göre dinamik olarak değiştirmek, her tedarik zinciri yöneticisinin gündeminde yer alıyor. Bunu sunduğumuz çözümlerle, öğrenen akıllı algoritmalarla, mevsimsellik ve değişen piyasa koşulları gibi doğru stok, doğru kaynak üretim planlarının değişen talep öngörülerinin yapılabilmesi için raporlar ve karar destek sistemleri sunuyoruz. Üretime geçtiğimiz zaman üretimde artırılmış gerçeklik ve yapay zekanın kullanılmasıyla optimizasyonun sağlanması ve üretimdeki hata ve fire oranlarının düşürülmesi kurumlara  ciddi katma değer katıyor. Üretilen ürünlerin elde tutulması stok maliyetini de düşürmesiyle de veriye dayalı öğrenim sistemlerini sağlayabiliyoruz.

Oracle’ın tedarik zinciriyle ilgili örnek çalışmalarından birkaç örnek verir misiniz?

Gerek global gerek Türkiye’de sektöründe lider firmalarla tedarik zinciri alanında projeler gerçekleştiriyoruz. Oracle tedarik zincirinde 175 ülkede farklı alanlarda faaliyet göstererek hizmet veriyor. Tedarik zinciri operasyonlarımızı dijital ortamda dört temel prensiple gerçekleştiriyoruz. Yalın süreç tasarımı, otonom tedarikçi ve müşteri deneyimi, tüm paydaşlarda memnuniyet seviyesinin en üst düzeyde tutulması ve mümkün olan her noktada otomasyon mobil ve dijital teknolojilerin kullanılması. Oracle olarak operasyonların verimliliği  ve finansal değerler anlamında müşterilerimize büyük katkı sağladığımızı düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…