Anasayfa TÜRKİYE Oltan Gıda, İtalyan çikolata devi Ferrero’ya satıldı
TÜRKİYE - 17 Temmuz 2014

Oltan Gıda, İtalyan çikolata devi Ferrero’ya satıldı

Dünyanın en büyük çikolata firmalarının tedarikçilerinden olan Oltan Gıda, İtalyan çikolata devi Ferrero’ya satıldı.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan ve on yılı aşkın bir süredir fındıkta ihracat şampiyonu olan Oltan Gıda, İtalyan çikolata devi Ferrero Grubu’na satıldı. Oltan Gıda’nın Türkiye’nin en büyük fındık alıcısı olan, Nutella ve Kinder’in üreticisi Ferrero’ya satılması dünya fındık piyasasını ve çikolata sektörünü doğrudan etkilemesi bekleniyor.

Satışla ilgili açıklama yapan Oltan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Veli Oltan, Türkiye fındık ihracat rekortmeni olan Oltan Gıda’nın, Türk fındığının en büyük alıcısı olan İtalyan çikolata devi Ferrero’ya satıldığını belirterek, “Oltan Gıda’nın İtalyan Ferrero’ya satış işlemi kesinleşti, imzalar atılarak satış işlemi tamamlandı” dedi.

İşletmelerinin Oltan Gıda ismiyle faaliyetlerine devam edeceğini, kendisi ve ortağı Şükrü Güngör Köleoğlu’nun 5 yıl süreyle şirketin idaresini sürdüreceğini kaydeden Oltan, Ferrero’nun sektörde söz sahibi ve istikrarlı üretici bir firma olduğunu vurguladı.

Ferrero’nun Türk fındığının kalitesinin artırılması için çalışmalar yapacağını ifade eden Oltan, şu bilgileri paylaştı: “Ferrero’nun Türk fındığı konusunda makineli iyi tarım uygulamaları ile teknolojiyi kullanarak verim ve kaliteyi arttırma yönünde geniş kapsamlı çalışmaları olacak. Bu çalışmalara geçtiğimiz yıllarda başlanmıştı. Hedef, verim ve kaliteyi arttırırken, üretim maliyetlerini azaltmak ve üreticinin de kazanmasını sağlamaktır. Böylelikle Türk fındığında son yıllarda azalan verim kaybının da önüne geçilmiş olunacak.”

Cirosu 500 milyon doların üzerine
1984 yılında Kenan Oltan, Burhan Oltan, Orhan Veli Oltan ve Şükrü Güngör Köleoğlu ortaklığı ile kurulan Oltan Gıda’nın, yıllık toplam cirosu 500 milyon doların üzerinde bulunuyor. 80 bin ton fındık depolama kapasitesine sahip olan şirket, İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri ile Amerika, Japonya, Çin, Avustralya, Güney Afrika, Mısır gibi deniz aşırı ülkelere ihracat yapıyor.

Kabuklu Fındık, Naturel İç Fındık, Muhtelif Cins Kavrulmuş Beyazlatılmış, Kıyılmış İç Fındık, Fındık Unu, Fındık Ezmesi, Kavrulmuş Kıyılmış Şekerli İç Fındık ve Şekerli Fındık Ezmesi üreten şirket, ürünlerini başta çikolata sanayii olmak üzere, dondurma ve pasta sanayiine sunuyor.

Dünyada büyük miktarda fındık alımı yapan tüm çikolata firmalarının tedarikçisi konumunda bulunan Oltan Gıda’nın, tüm Türkiye’de toplam beş adet Fındık Kırma Fabrikası (Trabzon’da 2, Düzce’de 2, Ordu’da 1), 2 adet İç Fındık Seçme Tesisi (Trabzon’da 1, Düzce’de 1) ve Trabzon’da Fındık Entegre Tesisi bulunuyor.
 

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…