Anasayfa TÜRKİYE OECD Türkiye için büyüme beklentisini yükseltti
TÜRKİYE - 12 Temmuz 2014

OECD Türkiye için büyüme beklentisini yükseltti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'nin 2014 büyüme beklentisini yüzde 2.8'den 3.3'e yükseltti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu açıklandı. Rapora göre,  Türkiye ekonomisi önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek, ekonominin dış kaynak ile fonlanan iç tüketime aşırı bağımlılığı sürecek. Raporda, Türkiye’nin enflasyon, döviz kurları ve kredi hacmini sürdürülebilir seviyelerde tutacak para politikaları ve mali politikalar ile büyümeyi tekrar dengelemesi gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, Türkiye’nin 2014 büyüme beklentisi yüzde 2.8’den 3.3’e yükseltilirken, 2015 yılı büyüme beklentisi değiştirilmeyerek yüzde 4’te bırakıldı. Türkiye için 2014 ve 2015 yılı enflasyon beklentilerinde değişikliğe gidilmezken, bu yıla ilişkin enflasyonun yüzde 8 olmasının beklendiği belirtildi.
 
Büyüme 2 yıl içinde hızlanacak
Türkiye’nin kısa vadeli makroekonomik görünümünde küresel toparlanmanın da etkisiyle iyileşme kaydedildiğine dikkat çekilen raporda, büyüme oranlarının gelecek 2 yıl içinde hızlanacağına işaret edildi. Uzun vadede yakalanacak ilerlemenin, yetkili makamların enflasyonla mücadelede ve kamu finansmanının itibarının korunmasındaki başarılarına ve verimliliği arttıracak ve ekonomide rekabeti destekleyecek yapısal reformlardaki gelişmelere bağlı olacağı vurgulandı.

İşsizlik oranı beklentileri, bu yıl için yüzde 9.8 ve gelecek yıl için yüzde 9.6 seviyelerinde korunurken, cari açığın GSYH’a oranı tahmini bu yıl için yüzde 6.6’dan yüzde 6.4’e, gelecek yıl için de yüzde 6.9’dan yüzde 6.6’ya düşürüldü. OECD söz konusu Raporda, Türkiye’de çekirdek enflasyonun 2014 yılında yüzde 8.1 ve 2015 yılında yüzde 5.9 olacağı öngörüsünde bulundu.
 

İlginizi Çekebilir

İsfanbul Tema Park, Kapılarını Açtı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere …