Anasayfa O ülke benzinli araçları yasaklıyor
6 Haziran 2016

O ülke benzinli araçları yasaklıyor

Norveç'te 2025 yılında fosil yatıkla çalışan tüm otomobillerin yasaklanması planlanıyor.

Norveç, dünyanın en ekolojik ülkesi olma yolunda oldukça önemli bir kararı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ülkede 2025’te fosil yatıkla çalışan tüm otomobillerin yasaklanması planlanıyor.  

NTV’nin haberine göre, siyasi partilerin, 2025’ten itibaren benzinle çalışan otomobillerin yasaklanması yönündeki kanun tasarısı konusunda büyük oranda uzlaştıkları belirtildi. Buna göre 2025’te Norveç’teki tüm araçlar yeşil enerjiyle çalışacak. Benzin ve dizelle çalışan otomobillerin yollara çıkmasına izin verilmeyecek.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan Norveç’un bu kararı alması dikkat çekiyor. Ülkede halen otomobillerin yüzde 24’ü elektrikle çalışıyor. Norveç ayrıca, yenilebilir enerjiyi en fazla kullanan ülkeler arasında.
Elektrik üretiminin yüzde 99’u hidroelektrik santrallerinden karşılanıyor. Rüzgar enerjisi kapasitesinin de 2020’de üç katına çıkarılması hedefleniyor.

Ayırca, 2019’da da tüm özel araçların başkent Oslo’ya girişinin engellenmesi gündemde. Böylece kentin havasının daha temiz tutulması planlanıyor.  

İlginizi Çekebilir

Swiss Days’in Gündemi Yapay Zeka Oldu

Swiss Business Hub Turkey (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Ch…