Anasayfa Nokia, Sanayi İçin 5G’yi Geliştirdi
5 Ağustos 2020

Nokia, Sanayi İçin 5G’yi Geliştirdi

Dünyada 5G süreci işlerken Nokia’anın duyurduğu 5G SA endüstri için özel kablosuz ağ çözümünü duyurdu. Çözüm, Nokia Dijital Otomasyon Bulutu’nu da destekliyor. KEREM ÖZDEMİR

Nokia, endüstriyel ve üretim amaçlı kritik kullanım alanlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir yol haritası sunarak yeni 5G SA endüstriyel sınıf özel kablosuz ağ çözümlerinin tüm dünyada ticari olarak kullanıma sundu. Bugünden itibaren pazarda yer alan yeni çözümler konusunda Nokia Enterprise Başkanı Raghav Sahgal, “5G SA’yı sunarak da otomotiv, beyaz eşya üretimi gibi bulut, robotik ve kendi kendini yöneten otonom kara taşıtlarının mobilite ihiyaçlarını karşılayan, makine operasyonlarının güvenilir düşük gecikmeye ve yüksek veri hızına sahip, misyon açısından kritik olan talepleri oluşturduğu otomotiv üretimi gibi en talepkar kullanım alanlarında dijitalleşmeyi hızlandırmanın yollarını döşüyoruz” şeklinde konuşuyor.

Nokia’nın yeni 5G SA çözümleri ile kurumsal müşterilerin, otomasyon etkinleştiricilere sahip kompakt bir tak ve çalıştır sistem olan Nokia Dijital Otomasyon Bulutu’nu kurma veya Nokia Modüler Özel Kablosuz Ağ ihtiyaçları doğrultusunda kendi ağlarını daha da özelleştirebilme imkanları olacak.

Nokia geçtiğimiz günlerde aralarında Deutsche Bahn, Lufthansa Technik ve Toyota Production Engineering’in de bulunduğu şirketlerde 5G özel kablosuz ağ kurdu. 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren müşterileri ve mobil operatör iş ortakları ile birlikte yerinde deneyler yapmaya başlayan Nokia’nın 180’i aşan özel kablosuz kurumsal müşterisi arasında 5G kullananların sayısı 30’un üzerine çıktı.

Sahgal, 5G SA ile birlikte her türlü altyapı, bağlantı ihtiyacı ve kullanım senaryosunnu destekleyen bir çözüm portföyüne ulaştıklarını ve bunun kurumsal müşterilerinin dijitalleşme ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtiyor. Nokia’nın yeni bir kurulum açıklaması, bunun çok geniş bir kapsama sahip olduğunu ortaya koyuyor. Nokia’nın Sandvik Mining ile Rock Technology’nin Finlandiya’da bulunan Tampere’de denemeler yapılan madende kuracağı 5G şebekesi, madencilik gibi geleneksel görünen bir alanda yapılabilecek farklı uygulamalara zemin oluşturacak.

Rock Drills and Technologies, Sandvik Mining ve Rock Technology Başkanı Patrick Murphy, Nokia Dijital Otomasyon Bulutu ve 5G SA özel kablosuz ağı ile “oyunu değiştirebilecek tamamen yeni bir dizi özelliği” deneyeceklerini söylüyor. Murphy, “Operasyonlarını dijital hale getirecek teknolojileri kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla müşterilerimizle çalışırken 5G’nin kullanıma sunulması robotik, uzaktan ve kendi kendini yönetebilen operasyonlar, tam filo otomasyonu, analitik ve gelişmiş güvenlik gibi alanlarda yeni fırsatların da kapısını aralıyor. Bu sayede de madenciliğin dijital dönüşümünde yepyeni bir çığır açıyor” diyor.

Deutsche Bahn, Lufthansa Technik ve Toyota Production Engineering uygulamaları ile birlikte düşünüldüğünde bu, endüstride 5G ile yaşanacak dönüşümün altyapının ötesine geçen bu tür araçlarla çok daha çarpıcı hale geleceğini ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…