Anasayfa “Negatif Faiz Oranlarının Olumsuz Yönlerini Tam Kavramış Değiliz”
22 Ekim 2019

“Negatif Faiz Oranlarının Olumsuz Yönlerini Tam Kavramış Değiliz”

JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon negatif faiz oranlarının “tam olarak anlayamadığımız olumsuz sonuçlar”a yol açtığını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası geçen ay faiz oranlarını daha da negatif düzeye çekerken, Japon Merkez Bankası’ndan da benzer bir adım bekleniyor.

Ancak ünlü yatırımcı Jamie Dimon faiz oranlarını düşürmenin ekonomik büyümeyi destekleyecek bir faktör olmayacağı görüşünde.

Kendisi CNBC televizyonuna verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı: “Sanırım ilk başlarda bunu yaparken AB’yi, para birliğini kurtarmak gibi bir hedefimiz vardı. Ancak bunu daimi bir politikaya dönüştürmek, gerçekten kötü bir fikir. Tam olarak anlayamadığımız ters sonuçları var.”

Jamie Dimon sözlerine şöyle devam etti: “Eğer büyümek istiyorsanız, sadece negatif faiz oranı bazında değil sermaye tahsisi vb formüllerle büyümeyi desteklemelisiniz. Umarım bu trend ABD’yi de etkilemez.”

Faiz oranlarındaki indirim şirketlerin ve hane halklarının daha fazla borçlanarak harcama yapmaya teşvik edilmelerini ve böylece ekonomik büyümenin desteklenmesini hedefliyor. Ancak negatif faiz oranları bankaların kârlılığını olumsuz etkileyecek bir faktör. IMF, bu uygulamanın borç yükünü artırarak ekonomiye zarar verebileceğinden endişe duyuyor.

Nitekim IMF ekim ayındaki Mali İstikrar Raporu’nda artan borç yükünün ve bu borçları döndürememe riskinin pek çok ekonomide kurumsal sektördeki kırılganlığı artırdığına dikkat çekiyor. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Morgan Stanley’den 13 Milyar Dolarlık Satın Alma

Morgan Stanley online brokerlik kuruluşu E-Trade’i 13 milyar dolara satın alıyor; bu anlaş…