Anasayfa “Negatif Faiz Oranları Küresel Ekonomiyi Çökertecek”
16 Eylül 2019

“Negatif Faiz Oranları Küresel Ekonomiyi Çökertecek”

Cumhuriyetçi Parti eski Kongre üyesi Ron Paul negatif faiz oranlarının dünya ekonomine zarar verdiğini ve olası bir çöküştün Amerikan ekonomisini de beraberinde sürükleyeceğini kaydetti.

Ekonomi ve borsadaki balonlarla ilgili uyarılarıyla tanınan eski Cumhuriyetçi senatör, 17 trilyon dolarlık tahvilin negatif faiz oranına sahip olduğunu belirterek, “tarihin en büyük bono balonuyla karşı karşıyayız ve bu patlayacak” dedi.

FED’in politikalarının da böyle bir ortamda işlevsiz kaldığını ifade eden Ron Paul, bu haftaki FED toplantısından da bir şey beklemediğini, yeni faiz indirimlerinin de çözüm olmadığını ifade etti.

“Yeni kredilerin nereye gittiğini tam olarak bilemiyorsunuz. Faiz oranlarını düşürdüğünüz her defasında da yeni krediler yaratıyorsunuz ve bu da bir köpük” diyerek devam etti.

Ron Paul yıllardır bu konuda uyarıda bulunan bir isim. Piyasalarda yüzde 50’lik bir düşüşün hisseleri vuracağını belirten eski Cumhuriyetçi senatör, negatif faiz oranlı tahvillerin de tehlikeyi öngörülemeyecek kadar tehlikeli seviyelere taşıdığını kaydediyor.

Ron Paul çöküşün ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğini ancak bunun er ya da geç yaşanacağını söylüyor. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…