Anasayfa LIFESTYLE Merlin’in renkli dünyası
LIFESTYLE - 14 Şubat 2019

Merlin’in renkli dünyası

Türkiye’de Sea Life İstanbul, Madame Tussauds İstanbul ve LEGOLAND® Discovery Centre markalarıyla hizmet veren Merlin Entertainments’in, 90 milyon TL ile hayata geçirdiği Madame Tussauds İstanbul müzesinde sergilenen balmumu heykellerinin bakım maliyetleri 150 milyon doları buluyor. 

BEGÜM NUR ALKIŞ

Dünyanın önde gelen eğlence yatırımları şirketlerinden Merlin Entertainments’ın farklı markalarıyla toplam 122 eğlence merkezi bulunuyor. 2015 yılında 160 milyon TL ile Türkiye pazarına giriş yapan şirket, global çerçevede yatırımlarına devam ediyor. 160 milyon TL ile Türkiye yatırımının 30 milyon TL’sini Sea Life Istanbul, 40 milyon TL’sini LEGOLAND® Discovery Centre ve 90 milyon TL’sini ise Madame Tussauds İstanbul için harcadı.

Hizmet felsefesinin temelinde aile, çocuk ve gençler yer alan şirketle ilgili 2016 yılı kasım ayında kapılarını açan İstanbul-Taksim’deki Madame Tussauds Istanbul’da sorularımızı yanıtlayan Merlin Entertainments Türkiye Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner, Merlin Entertainments’in Avrupa’nın bir numaralı ve dünyanın ikinci en büyük etkinlik alanı işletmecisi olduğunu söylüyor. Suner, yapılan yatırımların yüzde yüz yabancı sermayeli olduğunun da altını çiziyor. Enerji tasarrufuna yönelik Sea Life İstanbul’da 700 bin kilovatsaat tasarruf edecekleri bir sistem üzerine bir çalışma yürüttüklerine de değinen Suner, Merlin Entertainments’ın Türkiye ayağındaki merkezlerinin, misafir memnuniyeti açısından dünyadaki diğer 122 merkez arasında ilk üçe girdiğini söylüyor.

Tüm dünyada toplam sayısı 23 olan Madame Tussauds’nın İstanbul’daki merkezinde aralarında Johnny Depp, Adile Naşit, Justin Bieber, Müslüm Gürses, Lady Gaga, Tarık Akan, Audrey Hepburn, Barış Manço ve MFÖ’nün yer aldığı toplam 69 figür yer alıyor. En çok figürü yapılan isim ise Michael Jackson. Madame Tussauds İstanbul’da bir figürün ortalama ilk yapım maliyetinin 150 bin doları buluyor. Figürlere periyodik olarak bakım yapıldığından bahseden Suner, Justin Bieber’ın dudaklarının misafirler tarafından sürekli öpülmesi sebebiyle balmumu müzesinde en çok bakım yapılan figürlerden biri olduğunu söylüyor. Madame Tussauds’un 1778 yılında kendisi tarafından yapılan ilk figür ise ünlü filozof Voltaire. Sadece bir figürde yaklaşık 150 kg balmumu kullanılırken harcanan zaman ise figürün özelliğine göre 4-8 ay arasında değişiyor.

İlginizi Çekebilir

Gazprom, Yunanistan ile 2030’a Kadar Kontrat İmzaladı

Rus enerji şirketi Gazprom’un Yunan Mytilineos Şirketler Grubu ile Yunanistan’a 2030’a kad…