Anasayfa PİYASALAR Merkez Bankası’ndan beklenen indirim geldi
PİYASALAR - 17 Temmuz 2014

Merkez Bankası’ndan beklenen indirim geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, yüzde 8.75 olan politika faizini yüzde 8.25’e çekti.

Merkez Bankası  Para Politikası Kurulu, (PPK) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e indirdi. TCMB marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı  yüzde 11.5 düzeyinde sabit tutarken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını ise yüzde  8’den yüzde 7.5’e indirdi.
 
Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e indirilirken, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 13.5 düzeyinde sabit tutuldu.

Para politikasında sıkı duruş sürecek
Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebi ılımlı bir eğilim sergilemektedir. İhracat ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yapmaktadır. Kurul, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin etmektedir. Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları kademeli olarak azalmaktadır. Son dönemde enflasyonun düşüş hızını sınırlayan temel faktör gıda fiyatlarındaki yüksek seyir olmuştur. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, son aylarda küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi de göz önüne alarak, bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirime gitmiştir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.”

Piyasalar için olumlu bir gelişme
Faiz indirimini değerlendiren İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, Merkez Bankası’nın bu şekilde ölçülü para politikasını gevşetmeye devam edebileceğinin sinyalini yeniden verdiğini söyledi. Hisse piyasaları adına, bu eylemin bir süredir fiyatlanmakta olmasına rağmen beklentilerin karşılanmasının olumlu olarak algılanacağını belirten Candır, şunları söyledi: “Faizlerin yükseltilmesi bankaların sıkı para politikaları altındaki karlılıklarını olumsuz etkilemekteydi ve konut sektöründe sıkıntılar yaratma potansiyeline sahipti. Bu şekilde ölçülü bir azaltımın mevcut politik stabilitede Türkiye ihracatının ve dolayısıyle büyümesinin desteklenmesinin piyasalar tarafından olumlu algılanması söz konusu olabilir. Dolar/TL tarafında ise, birkaç günlük hareketlerdeki geri çekilmelerin 2.1145-55 VE 2.1005-2.1025 aralığında destek bulması ve bu aşamadan itibaren TL’deki değer kaybı beklentileri ile tekrar sınırlı yükselişler görülmeleri söz konusu olabilir. Mevcut durumda dolar/TL için 2.1450-2.1550 bölgesinin üstüne hareketlerin sınırlı kalması söz konusu olabilir.”
 

İlginizi Çekebilir

‘Dijital Alışveriş Kanalları Anneler İçin Önemli Bir Platform Oldu’

Hero Baby Türkiye, yeni çıkardığı ürünler ve giriş yaptığı kategorilerle, 2020 senesini so…