Anasayfa DÜNYA Meksika sınırına 1 milyar dolar harcanacak
DÜNYA - 26 Mart 2019

Meksika sınırına 1 milyar dolar harcanacak

ABD Savunma Bakan Vekili ABD-Meksika sınır duvarı için Pentagon bütçesinden 1 dolar milyar harcanacağını bildirdi.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ABD Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın inşaatı için Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesinden 1 milyar dolar kullanılacağını açıkladı. Pentagon geçen hafta Kongre’ye 12.8 milyar dolarlık inşaat projelerinden oluşan bir liste sunarak, bu listedeki projeler için ayrılan fonların ABD-Meksika sınırındaki duvarın inşaatı için yönlendirilebileceğini belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin onayını almadan Meksika sınırına inşa etmek istediği duvara gerekli finansmanı sağlayabilmek için geçen ay ulusal çapta acil durum ilan etmişti.

Shanahan, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen’e yazdığı bir yazıda, Savunma Bakanlığı’nın uluslararası sınırlara yakın noktalardaki uyuşturucu karşıtı faaliyetleri destekleme yetkisine sahip olduğunu bildirdi. Shanahan, ABD-Meksika sınırının Yuma ve El Paso kısımlarında inşa edeceği 57 mil uzunluğunda yaklaşık 5.5 metre yüksekliğindeki demir parmaklıklar için ve bu bölgedeki yolların inşası, geliştirilmesi ve ışıklandırılmasını kapsayacak projenin planlamasına başlaması ve yürütmesi için ABD Kara Kuvvetleri İstihkam Komutanlığını yetkilendirdi.

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…