Anasayfa Balıkesir “Maliyet Avantajı, Avrupa’nın Dikkatini Çekiyor”
Balıkesir - Bölge Ekleri - 31 Mart 2020

“Maliyet Avantajı, Avrupa’nın Dikkatini Çekiyor”

Ekonomik performansıyla adını duyuran Balıkesir, Avrupa’nın en önemli kentleri arasına girmeye aday. Yakın zamana kadar sadece tarım ile anılan şehir şimdi sanayisi, ulaşım avantajı ve nitelikli insan gücüyle ön plana çıkıyor. Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Abdullah Bekki, “Tarım, hayvancılık, turizm ve sanayi yatırımlarının doğru planlanmasının yarattığı avantajı yaşıyoruz” diyor.

Türkiye’de geleceğin şehri olarak gösterilen Balıkesir aynı zamanda Avrupa’nın en önemli kentleri arasına girmeye aday. Zira Balıkesir son dönemdeki ekonomik performansıyla tüm dünyada adını duyuruyor. Balıkesir, örneğin Avrupa’nın maliyetler açısından en uygun kentleri arasında gösteriliyor. Çok değil. Yakın zamana kadar sadece tarım ile anılan bu şehrimiz artık sanayisi, ulaşım avantajı, nitelikli insan gücüyle anılmaya başlandı. Bölgeye yatırımcı akınında ciddi bir artış var.

Balıkesir’i bugünlere getiren, kenti adeta peşinden sürükleyen projelere imza atan kurumların çalışmaları örnek alınacak türden. Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (BASİAD) faaliyetleri de kente önemli değerler katıyor. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki ile şehrin örnek gösterilen ekonomik başarısını ve önümüzdeki dönem için planlanan yeni projelerini konuştuk.

Göreve geldiğiniz günden bu güne neler yaptınız?

Öncelikle çalışmalarımı ülkemizin ve bölgemizin umutlu geleceği için, ekonomi politikalarının oluşturulmasına, üyelerimizin rekabet gücünün artmasına, gelişen ticari entegrasyona katkı sağlamak amacıyla ‘tarafsızlık’, ‘şeffaflık’, ‘demokrasi’, ‘insana ve çevreye saygı’, ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirme şeklinde hareket ettiğimi belirtmek isterim. BASİAD’da görev aldığımız iki dönemde gerçekleştireceğimiz çalışmaları planlarken öncelikle bir durum analizi çıkardık. Üyelerimizin ve bölgemizin ihtiyaçlarını ortaya koyarak ortak akıl çerçevesinde çıkardığımız yıllık çalışma planları ile hareket ettik.

Peki, yaptığınız çalışmalarda hangi konulara öncelik veriliyor?

Ağırlık verdiğimiz konuların başında eğitim var. BASİAD üyelerinin ihtiyaç duyduğu pek çok konuda eğitimler ve seminerler düzenledik. Eğitimlerin başına işin profesyonel yönetimi ile alakalı eksiklik duyulan konuları önceliklendirdik. Sınıf çalışması, atölye çalışmaları gibi spesifik konuların yanı sıra:

Ersin Özince, Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Prof. Dr. Emre Alkin, Erkin Şahinöz, Aslı Şafak gibi ülke çapında bilgisi ile ön plana çıkmış değerlerimiz ile üyelerimizi buluşturduk. Onların güncel gelişmeleri takip etmelerine aracılık ettik.

Çalışmalarımızın ikinci önceliğinde dış ticaretin geliştirilmesine yönelik projeler var. Bunların içinde yurtiçi ve yurtdışı pek çok sanayi kuruluşunun ziyaret edilmesi, fuarlara iştirak edilmesi ve ticaret heyetleri şeklinde gerçekleştirdiğimiz temaslar bulunuyor. Bunlar arasında Tataristan, Özbekistan ve Romanya heyet temaslarını ayrı bir yere koymak isterim.

Proje geliştirerek proje bazlı çalışmalar planlıyoruz. Bunların sonuncusu Güney Marmara Kalkınma Ajansına sunduğumuz “İşletmelerde Değer Artışı” konulu projemizin de kabul edilmesi ile birlikte uygulamaya sokmayı planlıyoruz.

Çeşitli konularda araştırmalar yapıyor ve bunları rapor haline getiriyoruz. Her hafta salı günü gerçekleştirdiğimiz basın bültenleri ile önemli konuları kamuoyu ile paylaşarak çözüm anlamında günden oluşturma çabasındayız.

Üye ve aileleri ile birlikte kahvaltı, yemek, piknik organizasyonları yapıyoruz. İş dünyası kuruluşları ile toplantı, temas ve çalışmalar, sosyal sorumluluk projeleri, protokol ziyaretleri ve Balıkesir’in çeşitli kurullarında yer alarak değişik çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Balıkesir sanayisinin gelişimi ile ilgili neler söylersiniz?

Ekonomik potansiyelleri, bahşedilen doğal zenginlikleri, sanayi ve ticaret kültürü, mevcut lojistik konumu ve girişimcilik özellikleri ile Balıkesir’i diğer sektörlerde olduğu gibi sanayi açısından da çok özel bir yere koymak gerekir.

Balıkesir’e girişimcilik ve insanının kazancını temin için pek çok imkanı barındırmasından dolayı dış göz sanayi bakış açısı hak ettiği değerin altında kalmış. Genel olarak bakıldığında tarım sektörünün önde oluşu ve hizmet sektörünün ortaya koyduğu katma değer sanayi sektörünü gölgeler izlenimi veriyor. Oysa Balıkesir Merkez’de 1. Organize Sanayi Bölgesi yetmemiş, 2. Organize Sanayi Bölgesi devreye girdi. Bu iki Organize Sanayi Bölgesi de yetmemiş mevcut bölgeler 3 yönden genişleme planına alınmış ve genişletiliyor.

Bandırma’da çok önemli bir Organize Sanayi Bölgesi olmasına rağmen başta ana metal sanayi olmak üzere yeni organize sanayi bölgeleri devreye giriyor.

Gönen’de bulunan Deri Organize Sanayi Bölgesi ve Burhaniye Zeytin ev Zeytin Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ihtisas organize sanayi bölgelerinin başarılı örneklerinden.

Dursunbey’de Organize Sanayi Bölgesi yatırımı başlatılmış yer tahsisleri başlamış ve bölgede çalışmalar başlamış. Susurluk için yeni bir organize sanayi bölgesi kurulumu için bakanlık onayı bekleniyor. Dolayısı ile yeni oluşacaklarla birlikte 8 tane organize sanayi bölgesinden bahsediyoruz.

Balıkesir ilinde bir kapasite raporu ile tescillenmiş bin 200 civarında sanayi tesisi varlığı söz konusu. Bunlar 20 ilçeden oluşan ve geniş bir coğrafyaya sahip Balıkesir’in çeşitli yerlerine dağılmış durumda. Tarımın güçlü olmasına bağlı olarak Balıkesir’e üretimde gıda sanayi öncülük ediyor. Bunun yanında ana metal, makine, kimya, orman ürünleri, tarım makineleri, tekstil ve pek çok alanda ürünler üretiliyor. Son yıllarda kapasite ve üretim değeri olarak büyük ölçekli marka yatırımların yapılması da Balıkesir sanayine ayrı bir değer katıyor.

Genç sanayiciler ve iş adamlarının kendilerini geliştirmeleri ile ilgili bir çalışmanız var mı?

Günümüzde çok farklı bir girişimcilik ve yatırım anlayışı ile karşı karşıyayız. Startup girişimcilik her geçen gün yükseliyor. Paylaşımcılık, iyilik, değer katma ön plana çıkıyor. Geleneksel girişimcilik ve sanayicilik anlamında da çok köklü etkileri oluyor. Bu anlamda genç sanayiciler için bu yeni yaklaşımın dışında nelere ihtiyaç duyabilirler diye bakıyoruz. Buna göre ulusal bazda geliştirilen “İşimi Yönetebiliyorum” adlı ulusal projenin Balıkesir’de gerçekleşmesi için çaba gösterdik ve bu çalışmayı özellikle gençlerin gelişimine sunduk.

Balıkesir’deki yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda Şişe Cam’ın, Kale Grubu’nun, Bor A.Ş.’nin, Albayraklar’ın önemli ve büyük yatırımları Balıkesir’de gerçekleşti. Bandırma Ana Metal Sanayi Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanması ile birlikte bu sektörde çok büyük ölçekli yatırımlar Balıkesir’e gelecek.

Ben şahsen büyük yatırım mantığında çok katma değeri çok, Ar-Ge’ye dayalı, yenilenebilir sektörler ve ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğe çözüm olacak yatırımların gelmesini tercih ederim.

Bu tür yatırım sayısı da çok değil. O yüzden bu şekilde ki yatırımlar için bire bir yatırım bazında ilim tüm dinamikleri ile birlikte hareket ederek Balıkesir’deki yatırım ortamının tüm imkanları engelsiz olarak yatırımcılara sunulmalı.

İlginizi Çekebilir

Temassız Teknolojiye İlgi Arttı

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile birlikte şirketler “temassız teknoloji…