Anasayfa Güncel Haberler MAKFED, 2030 başlıyor
Güncel Haberler - 10 Haziran 2019

MAKFED, 2030 başlıyor

MAKFED Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu‘nun “Makine Zirvesi –Vizyon 2030” etkinliği, sektör profesyonellerinin yanı sıra iş dünyasının önde gelen isimlerini,  İstanbul’da bir araya getirmeye hazırlanıyor. MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, “Yüksek teknoloji ile fark yaratan, uluslararası rekabette güçlü, ekonomiye yön veren bir sektör olmakta kararlıyız. Türkiye’yi makine büyütecek” dedi.

13 Haziran 2019 Perşembe günü İstanbul Fairmont Hotel’de gerçekleşecek ve alanında önemli birçok ismin konuşmacı olarak yer aldığı zirvede, yapay zeka konusunda dünya çapında saygı uyandıran Berlin Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin ALBAYRAK da bir sunum yapacak.

Makine üreten 2 bin firmayı temsil eden 21 derneğin çatı kuruluşu Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), Türkiye’nin geleceği için güçlü bir organizasyona imza atıyor. Türkiye’nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek hedefiyle planlanan “Makine Zirvesi

Zirvede, Makine Sektörünün Türkiye’nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek üzere, “imalat sanayinden ve ihracattan alınan yüzde paylarının ve ihracat dolar/kg değerinin 15’lere çıkarılması hedefi” doğrultusunda, katılımcı ve paylaşımcı bir yaklaşımla kalite, teknoloji geliştirme ve yenilikçilikte uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya ulaşmayı ifade eden ve 2030’u hedef alan bir vizyon ortaya konacak. Adnan Dalgakıran, “Makine, 20 trilyon dolarlık dünya ticaretinden aldığı yüzde 13’lük payla, ticarete konu emtiaların başında geliyor. Almanya, Çin, ABD, Japonya ve İtalya, dünya makine ihracatının yüzde 60’ını yaparken toplam ihracattan yüzde 36 pay alıyor. Dolayısıyla makinede dünyaya yön verenler toplam ihracatın da öncüleri.

Makine sektörünün, Türkiye ekonomisini dünya devleri arasına sokabilecek potansiyeli ve bizim de yapacak çok işimiz var. Bildiğimiz her şeyi unutmamız ve doğru ekosistemi yaratmak için topyekün el ele vererek büyük bir seferberlik ruhuyla çok çalışmamız gerekiyor. İşte bu zirvenin temel amacı bu hedef ulaşmak için gerekli kıvılcımı yakmaktır” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir

Ünlü Otel İflas Etti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki turistik kasaba Volendam’da bul…