Anasayfa LVMH, Tiffany’yi Satın Almaktan Vazgeçti
2 hafta önce

LVMH, Tiffany’yi Satın Almaktan Vazgeçti


Louis Vuitton LVMH Tiffany’yi 16,2 milyar dolara satın almasını öngören anlaşmayı bozdu. Fransız lüks devi, Kasım 2019’da imzalanan anlaşmanın en geç 20 Kasım 2020’de tamamlanmasının öngörüldüğünü  belirtti. Ancak Tiffany tarihi 31 Aralık’a uzatmayı talep etti; Fransa Dışişleri Bakanlığı ise, ABD’nin Fransız lüks ürünlerine vergi uygulama tehdidi nedeniyle şirketin anlaşmayı 6 Ocak 2021’den sonrasında herhangi bir tarihe ertelemesini talep etti.

LVMH’den yapılan açıklamada da, Tiffany’nin alım sürecinin bu koşullarda tamamlanamayacağı kaydedildi.

Tiffany yetkilileri bu konuda açıklama yapmazken, The Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD’li lüks mücevherat zinciri Fransız hükümetinin müdahil olmasının hukuki bir gerekçesinin olmadığını ileri sürerek, anlaşmanın yürürlükte kalması için Delaware’deki mahkemede dava açtı.

Koronavirüs pandemisi lüks perakende sektörünü kötü etkiledi; Tiffany’nin satışları bu süreçte yüzde 44 oranında gerilerken, LVMH anlaşmasının akıbeti de muğlak kaldı. Taraflara yakın kaynaklara göre, yatırımcılar Fransız şirketin değerin çok üzerinde bir rakama imza attığından kaygı duyuyor. LVMH CEO’su Bernard Arnault da Tiffany için önerdikleri rakamı düşürmeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…