Anasayfa LIFESTYLE Louis Vuitton’u Louis Vuitton yapan adam öldü
LIFESTYLE - 1 Eylül 2014

Louis Vuitton’u Louis Vuitton yapan adam öldü

Luis Vuitton’u dünyanın en önemli lüks tüketim markası haline getiren Yves Carcelle 66 yaşında hayatını kaybetti.

Louis Vuitton’u bir bavul şirketinden dünyanın en önemli lüks tüketim markası haline getiren Yves Carcelle hayatını kaybetti. 66 yaşındaki Carcelle geçen yıl nadir görülen bir tür böbrek kanserine yakalanmıştı.

Louis Vuitton’un CEO’luğunu tam 22 yıl sürdüren Carcelle’in en büyük hamlelerinden biri, 1997’de ünlü dizaynır Marc Jacobs’u şirketin sanat direktörlüğüne getirmesi olarak gösteriliyor. Carcelle, şirketin ürün gamına hazır giyim ve ayakkabıyı ekleyerek büyük başarı kazanmıştı.
 
Carcelle, Louis Vuitton markasının dünyaya yayılmasına da öncülük etmiş, bu dev markayı Moğolistan gibi uzak noktalara taşımıştı. Efsane CEO, bu tip uzak ülkelere yaptığı seyahatlerde bölgesel yöneticilere sunmak üzere götürdüğü şık hediyelerle tanınıyordu.
 
İşkolikliğiyle bilinen Carcelle, seyahat etmediği zamanlarda, sabah 6’da ofisinde oluyordu. Tatil zamanlarını ise denizcilikle geçiriyordu. Louis Vuitton için 2012’de denizcilik temalı bir erkek kıyafet serisi hazırlayan Kim Jones, Carcelle’den esinlendiğini söylemişti.
 
2012’de CEO’luğu bıraktıktan sonra da şirketle ilişkisini kesmeyen Carcelle, Louis Vuitton Vakfı’nın Başkan Yardımcılığı’nı üstlenmişti. Carcelle vakıf bünyesinde önümüzdeki Ekim ayında açılması planlanan ve Frank Gehry’nin dizayn ettiği bir sanat galerisi projesiyle uğraşıyordu.
 
 

 

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…