Anasayfa PİYASALAR Küresel piyasalar negatif seyrediyor
PİYASALAR - 12 Mayıs 2017

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar dün negatif bir seyir izlerken, bugün Almanya'da büyüme ve ABD'de enflasyon verisi takip edilecek.

Küresel piyasalar dün negatif bir seyir izlerken, bugün Almanya’da büyüme ve ABD’de enflasyon verisinin yatırımcıların odak noktasında olacağı belirtiliyor.

ABD’de dün açıklanan Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) beklentilerin üzerinde yıllık yüzde 2,5 artarak şubat 2012’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, haftalık işsizlik başvuruları 236 bine geriledi. Ayrıca dün bir konuşma yapan ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şube Başkanı William Dudley, korumacı ekonomik politikaların uzun dönemde ekonomiye zarar vereceğini söyledi. 

New York borsası veri ve açıklamaların ardından daha çok hisse bazlı hareketlerin öne çıktığı günü sınırlı da olsa düşüşle tamamlarken,kayıplarını üst üste üçüncü güne taşıdı. Dün Dow Jones endeksi gün içinde yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesini görmesine karşın, bu seviyelerden gelen tepki alımlarıyla kayıplarının önemli bir kısmını telafi etti ve günü yüzde 0,11 azalışla tamamladı. S&P 500 ve Nsdaq endeksi de yüzde 0,22 değer kaybetti.
Avrupa tarafında, dün İngiltere Merkez Bankası (BoE) beklentiler doğrultusunda faiz ve para politikasında değişikliğe gitmezken, ekonomiye ilişkin tahminlerinde revizyona gitti. 2017 yılına ilişkin büyüme ve enflasyon beklentisini aşağı yönlü revize eden BoE, 2018 yılına ilişkin büyüme beklentisini ise yukarıya çekti.
Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,36 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,32 değer kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yatay bir seyir izledi. Analistler, dün pay piyasalarında kar satışlarının etkili olduğunu belirterek, bugün Almanya’da büyüme verisinin detaylarının ve Avro Bölgesi sanayi üretimi verisinin takip edileceğini ifade etti.

Dün dolar/yen paritesindeki gerilemenin negatif etkisi ile Japonya’da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,5 değer kaybederken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 yükseldi.

Yurt içinde, dün döviz kurlarındaki yatay seyre karşın Borsa İstanbul’da kar satışlarının güçlendiği görüldü. Dün açıklanan cari açık verisinin beklentiler doğrulusunda 3,06 milyar dolar gelmesinin ardından 96.491 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören BIST 100 endeksi, bu seviyeden düşüşe geçerek günü yüzde 1,12 azalışla 95.114 puandan tamamladı.

Analistler, bugün ABD’de açıklanacak enflasyon başta olmak üzere veri gündeminin yatırımcıların odak noktasında olacağını kaydederek, BIST 100 endeksinin 95.000 ve 92.900 seviyelerinin destek, 96.500 ve 97.000 seviyelerinin ise direnç konumuna geldiğini dile getirdi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 
09.00 Almanya, 1. çeyrek 2017 Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 
12.00 Avro Bölgesi, mart ayı sanayi üretimi
15.30 ABD, nisan ayı TÜFE
15.30 ABD, nisan ayı perakende satışlar
17.00 ABD, mayıs ayı Michigan tüketici güven endeksi 

İlginizi Çekebilir

Ofis Korkusuna Yenileri Ekleniyor

Özellikle Fortune ile paylaşılan yeni bir araştırmaya göre, coronavirüs ile ilgili negatif…