Anasayfa PİYASALAR Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı
PİYASALAR - 24 Ekim 2016

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Küresel piyasalar yeni haftada ABD büyüme verilerine odaklanırken, bugün dünya genelinde PMI verilerinin takip edileceği belirtiliyor.

Küresel piyasalar yeni haftada ABD büyüme verilerine odaklanırken, bugün dünya genelinde imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceği belirtiliyor. 

ABD’de geçen haftanın son işlem gününde, veri gündeminin zayıf olması ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarının önceki söylemlerden farklı bir sinyal vermemesi nedeniyle yatay bir seyir izlendi. Açıklanan şirket bilançoları nedeniyle hisse bazlı hareketlerin öne çıktığı New York borsasında endekslerin dar bant içinde hareket ettikleri gözlenirken, dolar endeksi yükseliş eğilimini devam ettirdi ve yaklaşık 9 ayın en yüksek seviyesi olan 98,3’e çıktı. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,09, S&P 500 endeksi yüzde 0,01 değer kaybetti, Nasdaq endeksi yüzde 0,30 yükseldi. Analistler, bu hafta açıklanacak büyüme verilerinin piyasaların odak noktasında olacağını kaydederek, bugün ise imalat sanayi PMI verilerinin takip edileceğini belirtiyor. Teknik açıdan Dow Jones endeksinin 18.000 seviyesinin orta vadede kritik hale geldiğini, bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece pozitif görünümün devam edeceğini dile getiren analistler, dolar endeksinin yükseliş eğiliminin ise piyasalarda tedirginliğe neden olduğunu ifade ediyor.

Avrupa tarafında, cuma günü Avrupa Merkez Bankası (ECB), “Profesyonel Tahminciler Anketi”nin raporu yayımladı. Raporda, Avro Bölgesi’nde 2016 yılı enflasyon beklentisi yüzde 0,3’ten yüzde 0,2’ye ve 2018 enflasyon beklentisi yüzde 1,5’ten yüzde 1,4’e gerilerken, 2017 için ise enflasyon beklentisi yüzde 1,2 ve 2021 yılını kapsayan uzun dönem enflasyon beklentisi de 1,8 olarak korundu. Raporun ardından cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,09 yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi ve Fransa’da C AC 40 endeksi ise yüzde 0,09 geriledi. 

Bugün Japonya’da açıklanan dış ticaret verilerinin ardından Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,2 yükselirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,1 artış kaydetti. Bugün başlayan Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Merkez Komitesinin 6. Genel Kurulu ülkenin ve piyasaların ana gündem maddesi olarak öne çıktı. Genel Kurula katılan 370 daimi delege, parti üyeleri, eyalet temsilcileri, parti içi revizyon, yolsuzlukla mücadele ve 2016-2020 yıllarını kapsayan 5 yıllık kalkınma planı konularını ele alacak. 

Yurt içinde, geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faizlerde değişiklik yapmamasının ardından BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 1,66 değer kazanırken, dolar/TL ise hafta içinde 3,1140 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra 3,07 – 3,08 aralığında dengelendi. Analistler, bu hafta yurt içinde perşembe günü açıklanacak TCMB enflasyon raporunun takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinde 79.300 ve 80.000 seviyelerinin direnç, 77.500 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu kaydediyor.
 

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…