Anasayfa TÜRKİYE Kültürel istihdamın payı yüzde 2,2
TÜRKİYE - 7 Kasım 2016

Kültürel istihdamın payı yüzde 2,2

575 bin kişi kültürel istihdam kapsamında yer aldı. Kültürel istihdamın toplam istihdam içindeki payı yüzde 2,2 olarak gerçekleşti.

Türkiye’de geçen yıl 575 bin kişi kültürel istihdam kapsamında yer alırken, bunların toplam istihdam içindeki payı yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılına ilişkin kültürel istihdam verilerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye’de geçen yıl 575 bin kişi kültürel istihdam kapsamında yer aldı. Kültürel istihdamın toplam istihdam içindeki payı yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Kültürel istihdamda yer alan 499 bin kişinin kültürel bir mesleğe sahip olduğu görüldü. Bu alanda çalışanların yüzde 52,2’sini erkekler, yüzde 47,8’ini kadınlar oluşturdu.

Yaş gruplarına göre bakıldığında, kültürel istihdamdakilerin yüzde 59,7’sinin 30-54, yüzde 33’ünün 15-29, yüzde 7,3’ünün ise 55 ve daha yukarı yaş grubunda bulunduğu dikkati çekti.
Tamamlanan eğitim düzeyine göre incelendiğinde, kültürel istihdamda olanların yüzde 47’sinin lise altı eğitimli, yüzde 32,3’ünün yüksek öğretim mezunu, yüzde 20,7’sinin ise lise ve dengi meslek okulu mezunu olduğu belirlendi.

Çoğunluk tam zamanlı çalıştı
Kültürel istihdamda olanların yüzde 76,2’si tam zamanlı, yüzde 23,8’i yarı zamanlı çalıştı.
Bu alanda istihdam edilenlerin işteki durumlarına bakıldığında, yüzde 64,2’sinin ücretli, maaşlı veya yevmiyeli, yüzde 35,8’inin işveren, kendi hesabına veya ücretsiz aile işçisi olarak çalıştığı kaydedildi. 
Kişilerin haftalık ortalama normal çalışma süresi ise 40,9 saat olarak hesaplandı.

Kültürel istihdam göstergeleri
Kültürel istihdam göstergeleri, “Avrupa Birliği Kültür İstatistikleri” nihai raporuna göre önerilen metodoloji çerçevesinde Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) norm ve standartları dikkate alınarak ve Hanehalkı İşgücü Araştırması verileri kullanılarak Türkiye’de ilk defa üretildi.

Söz konusu bültende, kültürel faaliyetler ve mesleklerle uğraşan nüfusu ölçmek, toplam iş gücüne katkısını belirlemek, kültürel faaliyetler ve mesleklerle uğraşan nüfusun çalışma, ekonomik ve sosyal koşulları hakkında bilgi vermek amaçlandı.

“Avrupa Birliği Kültür İstatistikleri” nihai raporu, kültürel istihdamı meslek sınıflaması ISCO-08 ve ekonomik faaliyet sınıflandırması NACE Rev.2’ye göre tanımlanıyor. Bu çerçevede, kültürel faaliyet alanında kültürel ya da kültürel olmayan bir meslekte çalışanlar ile kültürel olmayan bir faaliyet alanında kültürel meslekte çalışan tüm kişiler kültürel istihdamda kabul ediliyor.

 

İlginizi Çekebilir

Kimola, İş Ortaklığı Programıyla, İçgörüyü Odağına Aldı

Kimola, ajanslar ve araştırma şirketlerine özel yeni partner programını açıkladı. Satış Pa…