Anasayfa Köşe Yazıları Kükreyen Yıl: 2020

Kükreyen Yıl: 2020

Merhaba, Dünya, 2019’u geride bırakırken küresel ekonominin zor bir yıl geçirdiğini ve 2020 için de kaygı verici başlıkların masada olduğunu söylemek gerek.

İster doğrudan bölgeyi ilgilendiren hesaplar, ister coğrafi olarak daha uzak yerlerde yaşanan ekonomik ve politik gelişmelerin yansımaları olsun, Türkiye önemli sınavlar vererek ilerliyor. En son Rusya’yla anlaşmaya varılan Türk Akımı projesine yönelik ABD’nin yaptırım kartını ortaya çıkarması, aynı şekilde Rusya’nın Baltık Denizi’nden Almanya’ya uzanan boru hattı projesinin de Washington’un şimşeklerini üzerine çekmesi mevcut eko politik ortamı daha da gerecek unsurlar. Ayrıca yıl sonuna doğru, kasımda yapılacak ABD Başkanlık seçiminin sonucu da kuşaklar boyunca etkili olacak. Kuşkusuz bu gelişmeler, dünyada var olan ekonomik belirsizliği daha da tırmandırma potansiyeline sahip. İşte bu çerçevede, Fortune editörleri ve yazarları her yıl olduğu gibi yine bu yıl için de ekonomi ortamını öngörülerle değerlendirmeye alıyorlar.

Fortune Türkiye olarak her yıl gerçekleştirdiğimiz “Yatırım Rehberi” sayımızla yine bu öngörülerin neresinde olduğumuzu/ olacağımızı belirlemeye çalıştık. Finans Editörümüz Ersan Taylan Çıplak ve Borsa Editörümüz Zeynep Aktaş’ın hazırladığı “Yuvarlak Masa ve Paranın Rotası/Yatırım Rehberi” sayfalarında 2020 yılına dair iş dünyasının ve piyasanın öngörülerini bir araya getirdik. 2020 her açıdan hem risk ve hem fırsatların yılı olacak gibi görünüyor. Özellikle dijital dönüşüm ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri daha fazla duyacağız.

Bu belirsizliklerin yanı sıra tabii ki gevşemeye de ihtiyaç var. Olimpiyat Oyunları da yazın, çok ihtiyaç duyulan eğlence ortamını sunarak biraz rutinin dışına çıkmamızı sağlayacak.

Öte yandan, yine bu sayımızda, artık dünyanın gidişatında belirleyici tek güç olma yönünde ilerleyen ve bundan dolayı da, ABD kaynaklı misillemelere karşı pozisyon almaya çalışan Çin’den de ilginç bir konu var: Çinli girişim yatırımcısı Weijian Shan’ın öyküsü. Kendisi Mao zamanında Çin’in kültür devrimi sürecinde yetişip, ülkesinin liberal ekonomiye yönelmesiyle yükselişe geçmiş olan bir isim. Shan’ın fonu diğer risk sermayedarlarından farklı olarak Çinli tüketicilerin talepleri doğrultusunda şekilleniyor ve mandıra ineklerine bile yatırım yapan bir girişimci söz konusu… Farklı ve başarılı bu Çinli yatırımcının hikayesinin ilgi çekeceğine inanıyoruz. Sevinçlerin sıkıntıları gölgede bıraktığı bir 2020 yılı olsun hepimize…

İlginizi Çekebilir

İndeks Bilgisayar, Hem Ürün Gamını Hem İş Modelini Değiştiriyor

İndeks Bilgisayar, Fortune 500 Türkiye listesinin gediklilerinden. İndeks Bilgisayar Genel…