Anasayfa Güncel Haberler Kripto Para İşlemleri Yüzde 1’in Altında
Güncel Haberler - 2 hafta önce

Kripto Para İşlemleri Yüzde 1’in Altında

Dijital varlık işlem platformu Paribu’nun “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”na göre Türkiye’de kripto para ile işlem yapanların oranı, sanılanın aksine çok düşük. Rapora göre ülkemizde kripto para kullanım oranı yüzde 0.7

Paribu, Türkiye’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı kripto para bilinirlik ve algı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma, ekosistemde kat edilmesi gereken bir mesafe olduğunu, öte yandan kullanıcı memnuniyetinin giderek arttığını gösteriyor. Araştırma şirketi Akademetre ile birlikte gerçekleştirilen bu çalışmada dikkat çekici tespitler var.

BLOKZİNCİR BİLİNMİYOR
Araştırmaya göre Türkiye’de kripto parayla işlem yapanların oranı yüzde 0.7.
Bu rakam bugüne kadar Türkiye’de kripto para kullanımıyla ilgili yapılan tahminlerin çok gerisinde. Ayrıca kripto paraların üretiminde blokzincir teknolojisinin kullanıldığını bilmeyenlerin oranı ise yüzde 96.8 olduğu görülüyor. Araştırma kripto parayla işlem yapanların yüzde 72.7’sinin ise işlem deneyimden memnun kaldığını aktarıyor. Kullanıcıların memnuniyetinde işlem kolaylığı etkili olurken, elde edilen kazanç da kullanıcı memnuniyetindeki diğer önemli etkenler arasında yer alıyor. Sonuçlar kripto paraların merkeziyetsiz yapısının kullanıcılar için bir motivasyon olduğunu gösterirken yeni neslin kripto paraya hızla adapte olduğunu yansıtıyor.

“POTANSİYEL BÜYÜK BİR KİTLE VAR”
Paribu CEO’su Yasin Oral, “Türkiye’de bugüne kadar kripto para algısı ve kullanımıyla ilgili bazı çalışmalar yapıldı. Ancak bizim gözlem ve verilerimizle bu çalışmaların sonuçlarının eşleşmediğini gördük. Bu farklılıkların yarattığı şüpheleri giderebilmek için yerli bir araştırma şirketiyle, doğru araştırma yöntemleriyle bir araştırma yaptırmak istedik. Akademetre’yle yaptığımız iş birliği sonucunda en kapsamlı araştırma ve doğru veriler ortaya çıktı. Ekosisteme dair bu kapsamda bir araştırma ilk kez yapılıyor” diyor.
Türkiye’de kripto para kullanımının halihazırda düşük olduğunu ifade eden Oral, “Ekosistemle tanışmayı bekleyen ciddi bir kitle var. Türkiye’nin genç ve teknolojiye yatkın nüfusu kripto paranın avantajlarıyla tanıştıkça kullanıcı sayısı artacaktır. Kripto parayla işlem yapanların memnuniyet oranının yüksek olması da bunun göstergesi” diyor.

“EN KAPSAMLI ARAŞTIRMA”
Akademetre Kurucusu Dr. Halil İbrahim Zeytin ise “Türkiye’nin en kapsamlı kripto para araştırma raporunu pandemi sürecinde tüm sağlık tedbirlerini alarak, kalitatif ve kantitatif araştırmalar yürüterek tamamladık. Türkiye’deki kripto para bilinirliği, algısı, yatırım aracı olarak görülme eğiliminin yanı sıra kripto paraya dair beklentileri, motivasyonları ve bariyerleri ortaya çıkardık.
12 ilde gerçekleşen araştırma için kripto para ya da Bitcoin’i duyan bin kişiye ulaşıncaya kadar 6253 kişiyle görüştük” diyor. Araştırmada ortaya çıkan diğer bulgulardan bazıları şu şekilde sıralanıyor: Araştırmaya katılanların yüzde 34’ü kripto paraya güveniyor. En çok işlem yapanlar Y Kuşağı’nın temsilcileri (yüzde 68.7). Eğitim seviyesi arttıkça kripto para yatırımları da artıyor. Kripto para ile işlem yapanların yüzde 87.3’ünü lise ve üniversite mezunları oluşturuyor. Kripto para ile işlem yapanların yüzde 75.3’ü ücretli çalışanlardan oluşuyor. Kripto parayı duyanlar arasında erkek ve kadınların oranı çok yakınken, işlem yapan her 5 kişiden 1’i kadın. Kripto para bir yatırım aracı olarak görülüyor. Kripto paranın hangi amaçla kullanıldığı yönündeki soruya verilen çoklu yanıtlarda oranlar şöyle: Yatırım (yüzde 58,4), al-sat işlemleri (Yüzde 57.7), para transferi (yüzde 29.9). Kullanıcılar teknolojiye dayalı olduğu için kripto parayı tercih ederken (yüzde 48.3), bunu “merak” (yüzde 47) ve “yüksek getiri beklentisi” (yüzde 24) takip ediyor. Kripto para bilgi kaynağı tercihinde internet araştırması (yüzde 33.3) ve sosyal medya (yüzde 17.7) ilk iki sırada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Nokia, Sanayi İçin 5G’yi Geliştirdi

Dünyada 5G süreci işlerken Nokia’anın duyurduğu 5G SA endüstri için özel kablosuz ağ çözüm…