Anasayfa İŞ DÜNYASI Kötü logolar markaya zarar veriyor
İŞ DÜNYASI - 22 Temmuz 2014

Kötü logolar markaya zarar veriyor

Markalaşmanın en önemli ayaklarından biri de logo. Ancak bazı logolar çok kötü olabiliyor. işte kurumsal markalaşmanın kötü örnekleri...

Kiralık tatil yerleriyle ilgili hizmet veren Airbnb’nin geçen hafta gündeme getirdiği yeni logo bir eleştiri dalgasını başlattı. Bazıları bunu üçgen bir kâğıt klipsine, bazıları ise daha amiyane bir şekilde kadın bedenine benzettiler. Ancak şirket Belo olarak adlandırdığı logosunun arkasında duruyor ve bunun ait olmayı temsil ettiğini söylüyor. Şirketin blog sitesinde, “yeni yerlerinde yeni deneyimler, yeni kültürler ve yeni sohbetlerle tanışmak isteyen insanlar için bir simge” deniliyor. Yine de beklenildiği üzere, markalaşma uzmanları tasarımdan çok fazla etkilenmişe benzemiyorlar.

Airbnb’nin logosunun beğenilmemesi üzerine Fortune hedefi tutturamayan kurumsal markalaşmanın diğer örneklerini araştırdı. İşte birkaç örnek.
 
Tropicana      
 Çıkış tarihi: 2009
Ömrü: Yaklaşık iki ay
 
Pepsico’nun sahip olduğu, yüzde 100 meyve suyu sunduğu iddiasındaki Tropicana beş yıl önce yeni ambalajını piyasaya çıkardığında beğenilmişti. Şirket, portakala pipet saplanmış ikonik logosunun yerine meyve suyuyla dolu bir bardak koydu. Bunun üzerine, rakiplerin satışları artarken kendi satışları yüzde 20 düştü. Tropicana bir ay kadar sonra bir önceki tasarımına döndü.

 
Gap
Çıkış tarihi: 2010
Ömrü: Bir hafta
Giyim mağazası Gap “klasik”, Amerikan tasarımı imajını modern, seksi ve cool bir etkiyle yeniden oluşturmaya çalıştı. Ancak bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Perakende mağazası her zaman elegan ve uzatılmış fontlu harfleriyle bilinirdi. Ancak bunun yerine siyah, küçük harflere geçti ve harfin tepesine de sanki korkakça yerleştirilmiş gibi duran mavi bir kutu koydu.
Şirket gelen eleştirilere rağmen Facebook üzerinden müşterilerin görüşünü almayı tercih etti. Müşterilerden gelen görüşler olumlu olmadı; şirket bunun üzerine, tekrar klasik “kökleri”ne döndü.
 

JC Penny
Çıkış tarihi: 2012
Ömrü: Bir yıl
 
JC Penny için logoyla ilgili sıkıntılar çok fazlaydı. Nitekim şirket dört yılda bir sürekli logosunu değiştiriyordu. 2011 yılında klasik logosunu atıp küçük harfleri ve kırmızı bir kutuyu benimsedi. Daha sonra yeni bir tasarım için yarışma düzenledi. Kazanan tasarım mavi bir kutunun içinde küçük harflerle “jcp”, kenarında ise daha büyük bir kırmızı kutu içeriyordu. Ancak bu tasarım müşterileri memnun etmediğinden, bir yıl sonra tekrar eski tasarıma döndü.


Starbucks

Çıkış tarihi: 2011
Ömrü: Hâlâ ayakta
Starbucks 40. yılını kutlamak için logosunu daha basit bir şeye dönüştürdü. Şirket tasarımına çok fazla yeşil ekledi ve kahve zincirinin sembolü olan denizkızının etrafına sarılmış “Starbucks Coffee” cümlesini çıkardı. CEO Howard Kurtz maskotun son kırk yıl boyunca var olduğunu, dolayısıyla küçük ama anlamlı bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Tasarım değişikliğine karışık tepkiler geldiyse de sonradan eleştiriler yatıştı. 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…