Anasayfa Koronavirüs Borsalara Da Bulaştı
27 Ocak 2020

Koronavirüs Borsalara Da Bulaştı

Çin’de ölümlere ve büyük paniğe yol açan koronavirüs borsaları da vuruyor.

Dow Jones’ta vadeli işlemler 500 puan yani yüzde 1,6 oranında gerilerken, S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 1,6, Nasdaq vadeli işlemleri ise yaklaşık yüzde 2,1 oranlarında değer kaybetti.

Hollandalı Rabobank’tan analistler, “insan kaybı artarken yatırımcılar hastalığın potansiyel ekonomik sonuçlarıyla ilgili de derin bir endişe duyuyorlar” diyorlar.

Yatırımcılar bu tablo karşısında altın gibi güvenli yatırım araçlarına yöneliyorlar. Nitekim altının onsu yüzde 0,9 oranında değerlenerek 1,585 dolardan işlem gördü. ABD’de vadeli petrol borsası ise varil başına 52,41 dolara geriledi.

Goldman Sachs analistleri geçen hafta yaptıkları açıklamada Çin’de bölgesel seyahatlerin yasaklanmasının uçak yakıt fiyatlarını düşürebileceğine, bunun da ham petrol fiyatlarını aşağıya çekeceğine işaret etmişlerdi.

Tokyo’da ise Nikkei 225 endeksi yüzde 2’lik kayıpla kapandı. Asya’da Ay Yeni Yılı bayramı nedeniyle kıtada işlem yapan tek büyük borsa bugün Nikkei oldu. Öte yandan, Avrupa’da da lüks tüketim markaları ve seyahatle ilgili hisseler ciddi darbe aldığından belli başlı piyasalar yaklaşık yüzde 2’lik kayıp yaşadı.

Oanda Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, Asya’da bugün piyasalar kapalı olduğu için herhangi bir hareketin “abartılabileceğini” kaydetti. Bununla birlikte, virüsün “bu hafta finans piyasaları üzerinde bir gölge gibi duracağını” da sözlerine ekledi. (Kaynak: cnnmoney.com)

İlginizi Çekebilir

Spotify CEO’su Daniel Ek, Servetinin 1 Milyar Dolardan Fazlasını “Moonshots” İçin Taahhüt Etti

Spotify’ın kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Ek, Avrupa’daki yenilikçi tekn…