Anasayfa Koronavirüs, Beş Milyon Kurumsal Yapıyı Etkileyecek
13 Nisan 2020

Koronavirüs, Beş Milyon Kurumsal Yapıyı Etkileyecek

Fortune 1000’de yer alan 938 dev şirketin de içinde bulunduğu en az beş milyon kurumsal yapının Koronavirüs’ün neden olacağı ekonomik bunalımdan etkileneceği tahmin ediliyor.

KPMG Türkiye İlaç ve Sağlık Sektör Lideri Hakan Orhan, “Virüs, can kayıpları ve toplumsal endişe akımının ötesinde tüm sektörlerin performansını olumsuz etkiliyor” diyor. Dun&BradStreet’in araştırmasına göre, Fortune 1000’de yer alan 938 dev şirketin de içinde bulunduğu en az beş milyon kurumsal yapı virüsün yarattığı ekonomik bunalımdan olumsuz etkilenecek. Zaten küresel büyüme beklentileri aşağı çekildi. Sadece Çin’de, iki ayda 550 milyar dolar gelir kaybına yol açtı. Virüsün kontrol altına alınması noktasında ilaç sektörünün üzerinde çok büyük bir yük var. Büyük ilaç şirketleri başta olmak üzere sektör kaynaklarını buraya yönelttiler. Aşının bulunması ve deney aşamasına gelmesinin küresel sağlık açıdan önem taşıdığını belirten Orhan, sektördeki ilaç şirketlerinin hisselerinin göreceli olarak değer kazandığını söylüyor.

YAYILMA HIZI ÇOK YÜKSEK

KPMG Türkiye’nin “Sektörel Bakış 2020 İlaç Raporu”nda korona virüs ile ilgili gelişmelere de yer verildi. Raporda COVID-19’la ilgili dikkat çeken bazı konular şu şekilde sıralanıyor: Bulaşıcılığı nedeniyle virüsün yayılma hızı, MERS ve SARS’tan çok daha yüksek. MERS’in bin kişiye bulaşması 2.5 yıl sürdü. Bu süre SARS için 130 gündü. COVID-19 ise aynı eşiği sadece 48 günde aştı. Rapor tarihi itibarıyla virüsün merkezi Çin’de 80 bini aşkın vaka kayda girdi. Virüsle ilgili ‘temel üreme sayısı’ olarak bilinen katsayının 1.4 ila 2.5 arasında olduğu düşünülüyor. Bu da virüs sahibi her kişinin virüsü ortalama bir ile üç kişiye bulaştırabileceğini gösteriyor.

Virüsün ölümcül boyutu ise MERS ve SARS’a oranla çok daha düşük. Virüsten etkilenen her 50 kişiden ölenlerin sayısı MERS için 17, SARS için 5 iken COVID-19 için 1. Bu rakam yüzde 2’nin biraz üzerinde ölüm oranına işaret ediyor. COVID-19 tedavisi için Faz-3 Klinik Araştırma sürecinin nisan sonunda tamamlanması bekleniyor. Bir yandan aşı geliştirme çalışmaları klinik deney aşamasına girerken, diğer yandan hastalığın seyrini en azından semptomlarını tedavi edebilecek yöntemler uygulanmaya devam ediyor.

İlaç sektörünün devleri de COVID-19›a çare bulabilmek için seferber olmuş durumda. Moderna ve Johnson&Johnson profilaktik aşılar üzerinde çalışırken, dünyanın en büyük aşı üreticilerinden biri olan GlaxoSmithKline, sahip oldukları yeni bir aşı üretim teknolojisini diğer şirketlerin kullanımına açacağını duyurdu. Tüm çabalara rağmen kısa vadede kullanıma sunulacak bir aşı üretilmesi beklenmiyor.

HASTALIĞI HAFİF GEÇİRENLER SALGINI TETİKLİYOR

Teknik olarak 2002’de ortaya çıkan SARS virüsüyle yüzde 80-90 oranında benzeşen COVID-19, şiddetli akut solunum sendromu salgınının yeni versiyonu olarak kabul ediliyor.

SARS’a ve MERS’e oranla daha bulaşıcı olan virüs, solumum yoluyla insandan insana geçebiliyor. Üstelik hastalık evresinde benzer semptomlar görülmekle birlikte semptomların şiddeti insandan insana değiştiğinden hastalığı hafif geçirenlerin hastaneye gitmemeleri de bulaşıcılığı artırıyor

İlginizi Çekebilir

Halka Açık Şirket Sayısı Düşüyor

Türkiye’de yıllardır yoğun çalışmalar yapılsa da büyük şirketlerin halka arz ilgisinin art…