Anasayfa Anahid Hazaryan Yazıları Korona Virüs Batı’da İstihdamı Tuş Etme Yolunda

Korona Virüs Batı’da İstihdamı Tuş Etme Yolunda

Koronavirüs salgını ilk aşamada turizm ve yeme içme sektörüne ciddi bir darbe indirirken bu sancılı sürecin daha ne kadar ağırlaşacağı ve ne kadar süreceği merak ediliyor.

Nitekim Kuzey Amerika ve Avrupa’da ekonomik yıkım şimdiden görülmeye başlandı. ABD yönetiminin yayımladığı bir rapora göre, geçen hafta 281 bin yeni işsiz Amerikalı işsizlik parası başvurusunda bulundu. Bu da bir önceki haftaya göre yüzde 33’lük artış ve 1992 yılından beri en büyük yüzdelik artış anlamına geliyor.

Bu hafta ise daha kötü olması bekleniyor. Goldman Sachs 2,5 milyon Amerikalının ilk işsizlik haftası için maaş başvurusunda bulunacağını tahmin ediyor. Bu da geçen hafta başvuruda bulunanların sekiz katı ve kayıtlara geçen en yüksek seviye.

Yatırım bankasına göre, ABD’de işsizlik oranı tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 3,5’ten gelecek birkaç mali çeyrekte yüzde 9’a çıkacak.
Bu ölçekte bir işsizlik endişesi piyasaları yeniden altüst edebilir. Yatırımcılar şimdiden resesyonu fiyatladılar ama yine de hâlâ koronavirüsün küresel ekonomide açtığı deliğin büyüklüğünü hesaplama sürecindeler.

Charles Schwab’ta baş küresel yatırım stratejisti Jeffrey Kleintop, “Piyasa kötü rakamlar bekliyor ancak istihdamla ilgili veriler yatırımcıların tahminlerinden çok daha kötü olabilir” diyor.

Dow Jones Sanayi Endeksi şubat ayı ortalarındaki tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yüzde 35 oranında aşağıda. Bu da Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana elde edilen tüm kazancı sildi. Bank of America’ya göre, 20 Ocak’tan geçen hafta perşembeye kadar olan süreçte küresel borsalardan 27 trilyon dolar silindi. (Kaynak: cnnmoney.com)

İlginizi Çekebilir

ABD-Çin Geriliminde Yeni Gündem: ‘Güney Çin Denizi’

Trump yönetimi Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı iddialarını reddederek,…