Anasayfa Korona Küresel Finansa Da Bulaştı
24 Şubat 2020

Korona Küresel Finansa Da Bulaştı

Çin’de başlayıp dünyaya yayılan koronavirüs borsaları ve global ekomomiyi de vurmaya başladı. Virüsün en son İran, Güney Kore ve İtalya’da da görülmesi endişeleri artırdı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 3,9’luk kayıpla kapandı. İtalya’nın FTSE borsası ise 900 puanlık bir düşüşle güne başladı.

Avrupa çapındaki borsa Stoxx 600 endeksi yaklaşık yüzde 3’lük kayıp yaşarken, İngiltere’nin FTSE 100’ü, Fransa’nın CAC 40’ı ve Almanya’nın DAX’ı sert düşüşler sergiliyor.

ABD’de de Dow vadeli işlemleri bugünkü açılışta 400 puanın üzeri bir kayba işaret ederken, S&P 500 ve Nasdaq’taki vadeli işlemlerde de düşüş gözleniyor.

Rabobank analistleri bu karamsar tabloyla ilgili bugün yayımladıkları notta şöyle dediler: “COVID-19 virüsüyle ilgili senaryolarımız ‘kötü, daha kötü, çirkin ve tahminlerin ötesinde’ diye kategorize edilmişti. Bugünkü haberle tablonun ‘kötü’den yani sadece Çin’in etkileneceği projeksiyondan ‘çirkin’e yani hem Asya hem de gelişmiş ekonomilerin etkilenmeye başladığı ikinci basamağa yöneldiğini görüyoruz.”

Korona virüsü petrol fiyatlarını da aşağıya çekiyor. Brent tipi petrol vadeli işlemlerde yüzde 3,2 oranında gerileyerek, varil fiyatı 56,65 dolara düştü.

ABD’nin Hazine bonolarında da ciddi kayıplar yaşanıyor. 10 yıllık bonolar yüzde 1,37’lik değer kaybına uğrarken 30 yıllık bono getirisi yüzde 1,83’lük kayıpla tüm zamanların en düşük değerini gördü.

Almanya’nın 10 yıllık Bund tahvili de yüzde 14,5’lik kayıpla yüzde -0,49’a geriledi.

IMF de cumartesi günü yaptığı açıklamada virüs salgınının bu yıl global ekonomik büyümeyi yüzde 0,1 oranında daraltabileceğine dikkat çekmişti.

Öte yandan, zor zamanlarda yatırımcılar tarafından “güvenli liman” görülen altının ise yıldızı parlıyor. Altın ons fiyatı yüzde 1,5 artarak son yedi yılın en yüksek değeri olan yaklaşık 1,681 dolara yükseldi.   

İlginizi Çekebilir

Fortune 500 Türkiye Listesi Devler Ligi İlk Üç