Anasayfa Köşe Yazıları Korona Günleri

Korona Günleri

MERHABA,
Kolera Günlerinde Aşk, yazar Gabriel Garcia Marquez’in, ustalığını konuşturduğu bir aşk romanı olmasının dışında, çağdaşlaşma çabası içindeki bir toplumun çeşitli yönlerini, özellikle taşra kentsoyluluğunun saçmalıklarını ince alayla eleştirdiği en dikkat çeken kitabıdır. 2020 yılını anlatan pek çok kitap yazılacaktır ama bugün bu ince mizaha şans tanımayacak kadar önemli bir dönemden geçiyoruz. Dergiyi baskıya hazırlarken Koronavirüsten ölenlerin sayısı 44, virüs teşhisi konuların sayısı ise 1872 olmuştu. Ağır ve depresif günlerin bir an evvel normale dönmesini diliyoruz.

Zorunlu olarak evden çalışmaya geçtiğimiz Mart ayında Fortune Türkiye ekibi olarak, Nisan sayısının içeriğini mevcut şartlarda en iyi şekilde hazırlamaya gayret ettik. Her yıl Nisan ayında yayınladığımız Türkiye’nin 50 En Güçlü İş Kadını” listesi bu gayretin birkaç aylık yansıması.. Bu sene de yönettikleri cirolar, hayata geçirdikleri stratejiler ve büyüme planlarıyla Türk kadınının dünyadaki başarısını, azmini sayfalarımıza taşıdık.

Öne çıkan ve Türkiye adına çok önemli bulduğumuz bir diğer konu da JBIC İstanbul ofisinin resmi olarak açılmış olmasıydı. Bu konuda ilk yazılı röportajı Fortune Türkiye’ye veren JBIC Baş Temsilcisi Suzuki Ryuta, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili olumlu mesajlar paylaştı. Türk-Japon ilişkileri açısından yeni bir dönemin olası pozitif etkilerini anlattı.İş dünyasının virüsle sıkıntılı mücadelesini Fortune Türkiye ekibi olarak farklı açılardan ele aldık. Teknoloji Editörü Kerem Özdemir, virüs dönüşümünün teknolojiye etkisini yazarken, Finans Editörü Ersan Taylan Çıplak, katılım bankalarının, her türlü finansman ihtiyacı için geliştirdikleri ürün ve hizmetlerini içeren ‘çok katılımlı’ bir dosya haber hazırladı. Borsa Editörü Zeynep Aktaş, gündemdeki olayların borsa ve dövizi nasıl etkilediğini kaleme alıp, analizler yaptı. Dış Haber Editörü Anahid Hazaryan’ın akıllı kentler ve virüs salgını ile Fortune globalden derlediği içerikler, gündemi yakından takip edenlere önemli başlıklar sunarken, genç editörümüz Begüm Nur Alkış’ın Güçlü Kadınlar listesinde yer alan Vispera CEO’su Prof. Dr. Aytül Erçil ile gerçekleştirdiği haber, perakende şirketlerinin ekonomik kaybını nasıl azaltacağını sorgulayan ilginç noktalara işaret eden haberler oldu. İlerleyen sayfalarda okuyacaksınız…

Umarız koronavirüs, Nisan ayını ilkbaharın gelişi ve doğanın uyanışı olarak gören insanoğluna ağır dersler vermenin dışında, dünyanın kendine ‘çeki düzen verme’ ihtimalini yükseltmiştir.
İyi okumalar, sağlıklı günler…

İlginizi Çekebilir

Spotify CEO’su Daniel Ek, Servetinin 1 Milyar Dolardan Fazlasını “Moonshots” İçin Taahhüt Etti

Spotify’ın kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Ek, Avrupa’daki yenilikçi tekn…