Anasayfa Kobi Dostu Muhasebe Uygulaması
7 Kasım 2019

Kobi Dostu Muhasebe Uygulaması

Web tabanlı ön muhasebe uygulaması Paraşüt, işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve düşük maliyetle yapmanıza olanak sağlıyor. Şirketin, mali müşavirlere özel yeni ürünü, Teşvikmatik ve Pazaryeri uygulamaları hayli dikkat çekici.

Küresel rekabet giderek büyüyor ve zorlaşıyor. Rekabette bir adım öne geçmek için yeni teknoloji, ürün ya da hizmetleri takip etmeniz gerekiyor. Bunun başka yolu yok. Zira rekabet avantajı elde etmek için teknoloji belirleyici öneme sahip. Ellerindeki muazzam imkanlarıyla büyük şirketler için sorun yok. Onlar bu işlerin üstesinden gelebiliyorlar. Ancak, küçük ölçekli işletmeler için aynı durum geçerli değil. Bu tarz firmalar, finansal verilerini çoğunlukla dağınık yapıda Excel tablolarında tutarak manuel yönetiyorlar. Bu durum büyük zaman ve iş gücü kaybı anlamına geliyor. Vakitlerinin önemli bir kısmını bu işlere ayırdıkları için doğru iş kararlarını almaları zorlaşıyor. Oysa düşük maliyetli yeni nesil uygumalar ile söz konusu işlemlerinizi hızlı ve hatasız bir şekilde yapmanız mümkün. Web tabanlı ön muhasebe uygulamaları bunlardan biri.

Bu alandaki ürün ve hizmetleriyle kendi alanında pazar lideri konumunda olan  Paraşüt’ün kullanıcı sayısı 12 bine yükseldi. Paraşüt’ün ön muhasebe uygulamasının aylık abonelik ücreti 79 TL.

Nakit akışını anında görüyorsunuz Paraşüt CEO’su Sean X Yu, “Paraşüt ile KOBİ’lerin dijital dönüşüm sürecine katkı sağlıyoruz. Bu dönüşüm, şirketlerin olduğu kadar Türkiye ekonomisinin de büyümesinde de etkili olabilecek bir süreç” diyor. Kullanıcılar, internet bağlantısı olan herhangi bir akıllı cihaz ile Paraşüt’e giriş yapabiliyor. Bu sayede şirketler kurulum, eğitim, güncelleme gibi masraflardan ve mekana bağlı kalma zorunluluğundan kurtuluyor.  Bu sayede şirket maliyetlerinin azaldığına dikkat çeken Sean, “Daha da önemlisi finans doğru yönetiliyor. Zaman ve iş gücünden tasarruf sağlanıyor. Tüm bunların sayesinde firma işini büyütmeye odaklanıyor” diyor. Bu uygulama ile nakit akışınızı öğrenmek için birilerine danışmak zorunda kalmıyorsunuz. Muhasebenizi rahatlıkla takip ediyorsunuz. Cari hesaplarınızla ilgili tüm raporlara, ekstrelerinize anlaşılır şekilde dilediğiniz zaman erişebiliyorsunuz. Sean, tüm verilerin güvenle saklandığının altını çiziyor.

ÖN MUHASEBE ÇOK KOLAY

 İşletme sahipleri için bir bakıma finansal asistan niteliği taşıyan Paraşüt, fatura ve cari hesap yönetimi, kredi kartı ile online tahsilat gibi temel finansal hizmetlere ve bilgileri gerçek zamanlı, kolay ve anlaşılır şekilde sunuyor. Amaçlarının işletme sahiplerinin ön muhasebe için harcadığı süreyi kısaltmak olduğunu belirten Sean, “İşletme sahiplerinin detaylarda kaybolmadan büyük resme odaklanmalarını sağlayacak özelliklerin bütününe Otopilot adını verdik. Bu uygulamalar ile iş yükünü azaltıyoruz. Hatalı veri girişini minimuma indirmeyi ve kullanıcılarımıza finansal verilerini yorumlamak için daha çok vakit bırakmayı hedefliyoruz” diyor. Otopilot uygulaması ile kullanıcılara Akıllı Banka Hesap Takibi, e-Fatura, e-Ticaret entegrasyonu, Teşvikmatik, Cepten Fiş Okuma (CFO) ve Mobil Barkod Okuyucu özellikleri sunuluyor.

MALİ MÜŞAVİRLERE ÖZEL UYGULAMA

Paraşüt’ün iddialı ürünlerinden biri de Atlas. Bu ürün mali müşavirler için özel olarak geliştirdi. Ücretsiz olarak kullanıma sunulacak. Henüz beta sürümünde olan Paraşüt Atlas, mali müşavirlerin hatasız ve hızlı bir şekilde veri girişlerini tamamlamalarına yardımcı olacak. Vakitlerinin çoğunu mükelleflerinden gelen verileri kendi kullandıkları muhasebe sistemine aktarmaya harcayan mali müşavirler, genellikle ayın son günlerinde beyanname dönemi öncesinde ciddi bir iş yükü ile karşı karşıya kalıyor. Bu yoğun iş yükü yüzünden mali müşavirlerin mükelleflerine asıl değeri yaratacak finansal danışmanlık hizmetine vakitleri kalmıyor. Sean, Paraşüt Atlas’ın veri girişini ayın içerisine yayarak veri girişinde hata olasılığını minimuma indirirken hızlı veri aktarımı ile ciddi bir zaman tasarrufu sağladıklarını söylüyor.

PRATİK E-FATURA ÇÖZÜMÜ 

Paraşüt’ün ilgi gören hizmetlerinden biri de “Anahtar Teslim e-Fatura”. Bu uygulama ile işletmelere, e-Faturaya kolay geçiş imkanı sunuluyor. Paraşüt’ün özel e-Fatura süreç danışmanları, başvuru işlemlerini işletme sahiplerinin adına yönetiyor. Bu sayede KOBİ’ler ofislerinden dahi çıkmadan e-Faturaya geçiş yapıyor. Faturalama giderlerini azaltıyor. E-Faturaya gönüllü olarak geçen işletme sayısının artmasını destekleyen Paraşüt, şimdiye kadar dört bin  KOBİ’nin bu imkandan yararlanmasını sağladı.

TEŞVİKMATİK İLE FIRSATLAR KAÇMAZ 

Paraşüt’ün KOBİ’lerin teşvik başvuru süreçlerini kolaylaştıracak TeşvikMatik uygulaması hayli dikkat çekici. Malum… KOBİ’ler için çeşit çeşit teşvik mekanizmaları ve bunların bin bir çeşit yasal mevzuatları bulunuyor. TeşvikMatik, KOBİ’lerin yürürlükteki yasalar kapsamında SGK’ya ödedikleri primlerden iade alabilecekleri tutarları bir gün içinde eksiksiz olarak hesaplıyor.

SGK sistemine yüklenmeye hazır detaylı bir rapor halinde kullanıcılarına sunuyor. TeşvikMatik adlı bu uygulama sayesinde kullanıcılarına devletin istihdam seferberliği için sunduğu bütün imkanlardan faydalanabilmeyi dolayısıyla personel maliyetlerini düşürmeyi sağlıyor.

Teşvikmatik ile 2018’de 1091 işletme için 5 milyon TL teşvik hesaplaması yapıldığını vurgulayan Sean, “Türkiye’de istihdamın dörtte üçünü sırtlayan KOBİ’lerin istihdam teşviklerinden neredeyse hiç yararlanmadıklarını gördük” diyor.

YENİ MÜŞTERİLER PAZARYERİNDE

Paraşüt’ün, bir diğer uygulaması ise “Paraşüt Pazaryeri”. Bu uygulama  abonelere ürün ve hizmetlerini on binlerce potansiyel müşteri ile paylaşma imkanı tanıyor. Aynı zamanda aboneler, sistem üzerinden eklenen yeni teklifleri takip ederek, birçok markanın özel fırsat ve indirimlerinden faydalanabiliyor.

Paraşüt müşterileri arasındaki ticareti artırmayı hedeflediklerini belirten Sean, “Müşterilerimizin ürün ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye sunmalarını sağlıyoruz. Pazaryeri, bu bakış açısıyla yarattığımız bir platform. Bu platformu yakın bir zamanda daha da genişleterek, Paraşüt abonelerine avantaj sunmak isteyen tüm markalara açmayı hedefliyoruz. Bu sayede Paraşüt abonelerine, çok geniş bir kategorideki farklı ürün ve hizmetlere, uygun fiyat avantajları ile ulaşma imkanı sunulacak” diyor.

İlginizi Çekebilir

Fintech’te 7,1 Milyar Dolarlık Satın Alma

Vergi bildirimi yazılımı Turbo Tax’ın, küçük işletmelere yönelik yazılım QuickBooks’un ve …