Anasayfa PİYASALAR ‘Koalisyon ihtimali TL’deki düşüşü artırır’
PİYASALAR - 27 Mayıs 2015

‘Koalisyon ihtimali TL’deki düşüşü artırır’

Citigroup EMEA başekonomisti Luis Costa, koalisyon ihtimalinin piyasalar üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi.

7 Haziran genel seçimleri sonucunda sandıktan koalisyon çıkmasının bu yılın en çok değer kaybeden para birimi olan TL’deki düşüşü daha da artırabileceğini söyleyen Citigroup  EMEA başekonomisti Luis Costa, sepet kur tahminin 2,87 seviyesinde olduğunu belirtti.

BusinessHT‘nin haberine göre, son bir hafta içinde AK Parti’nin tek başına iktidar olmayabileceğine işaret eden Konda ve Sonar anketlerinin ardından yatırımcılarda koalisyon endişesi artmaya veya fiyatlanmaya başladı.

Bloomberg’ün sorularını yanıtlayan Costa, koalisyon durumunda Türk varlıklarını etkileyecek “çok daha fazla ses olabileceğini” ve AK Parti’nin “bir koalisyon içinde hareket etmeyi çok rahatsız edici bulacağını” söyleyerek, dolar ve euro karşısında TL için satış tavsiyesinde bulundu.

Bu ay içinde son beş haftanın en yüksek seviyesini görecek kadar hızla toparlanan TL, Fed’in faiz artırımına yönelik beklentiler ve seçim belirsizliklerinin etkisiyle özellikle bu hafta başından bu yana hızla düşüşe geçti ve kur 2,64 üzerine kadar çıktı.

Costa, lirada bu ay başında görülen iyimser havanın abartılmış olduğunu ve yakın zamandaki düşüşlerden sonra bile yatırımcıların “istikrarsız” bir koalisyon hükümeti ihtimalini yeterince fiyatlamadığını ifade etti.

Ayrıca Costa, bugün 09:00 itibariyle 2,76 seviyesinde olan sepet kurun 2,87 seviyesine çıkmasını beklediğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

İndeks Bilgisayar, Hem Ürün Gamını Hem İş Modelini Değiştiriyor

İndeks Bilgisayar, Fortune 500 Türkiye listesinin gediklilerinden. İndeks Bilgisayar Genel…