Anasayfa TÜRKİYE KKTC erken seçime gidiyor
TÜRKİYE - 6 Mart 2017

KKTC erken seçime gidiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) erken seçime gitme kararı aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) erken seçime gitme kararı aldı. Tarih 2 Temmuz 2017 ya da 15 Nisan 2018 olacak ve en geç haftaya kesinlik kazanacak.

KKTC Meclisi Genel Kurulu, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) 2 Temmuz 2017’de erken seçim yapılmasına yönelik önergesini ve Demokrat Parti (DP) ile Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 15 Nisan 2018 tarihinde erken seçim yapılmasına yönelik önergelerini görüştü.

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında bugün saat 11.15’te toplanan Cumhuriyet Meclisinde yapılan oylamada, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün liderliğini yaptığı iktidarın büyük ortağı UBP her iki önergeye de destek verdi.
Böylece erken seçim için verilen iki önerge de Meclisten geçti.

Erken seçimin muhalefetin önergesi olan 2 Temmuz 2017 ya da iktidar kanadının istediği 15 Nisan 2018 tarihinde yapılması kararını ise Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi belirleyecek.
 
Komitenin kararını en geç bir dahaki hafta içinde vermesi bekleniyor.

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Mecliste yaptığı konuşmada her iki tarihe de saygı duyduklarını, çıkacak karara göre erken seçime gideceklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Ünlü Otel İflas Etti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki turistik kasaba Volendam’da bul…