Anasayfa PİYASALAR Kim bu Japon tombul parmak?
PİYASALAR - 1 Ekim 2014

Kim bu Japon tombul parmak?

Japonya’da tarihin en büyük “tombul parmak” hadisesi yaşandı. Yaklaşık 620 milyar dolarlık alım-satım emri giren işlemci, kısa süre sonra iptal etti.

Dünya piyasa tarihinin en büyük “tombul parmak” hadisesi bu sabah Japonya’da yaşandı. 42 ayrı hisse senedinde yaklaşık 620 milyar dolarlık alım-satım emri giren bir işlemci kısa süre sonra emirleri iptal etti. Emirlerin toplam değeri İsveç’in GSMH’sinden daha büyük.
 
Piyasalarda fiyat veya miktar hanesinde hata yapılan işlemlere “tombul parmak hadisesi” deniyor. Klavyeyi tuşlarken yapılan bu hatalar, piyasalarda büyük dalgalanmalara yol açabiliyor.
 
Dün Japonya’da yaşanan olayda da tarihin en tombul parmağı sahnedeydi. Adı açıklanmayan işlemcinin verdiği 42 emirden biri Toyota’nın toplam hisselerinin yüzde 57’sine denk geliyordu. Yanlış emir girilen hisse senetleri arasında Honda, Sony, Nomura gibi dev şirketler de vardı.
 
Geçen yıl yaşanan bir “tombul parmak” olayında HSBC hisseleri aniden yüzde 10 değer kazanmıştı. Hatayı yapan işlemcinin 2.5 milyon dolarlık alım yerine 2.5 milyon adet alım emri verdiği sonradan anlaşılmıştı. 2005’te Japon Mizuho şirketi, hatalı girdiği emri iptal edemediği için yaklaşık 25 milyon dolar zarara uğramıştı.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…