Anasayfa TÜRKİYE Kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi hazırlanıyor
TÜRKİYE - 25 Eylül 2014

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi hazırlanıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi hazırlayıp birkaç ay içinde açıklayacaklarını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, mali kaynakların artırılması ve harcamaların kontrol altına alınması konusunda çalışacaklarını belirterek, bu kapsamda kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi hazırlayarak birkaç ay içinde açıklayacaklarını kaydetti.
 
Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve bakanlık bürokratlarından Orta Vadeli Program ve 2015 bütçesi ile ilgili kapsamlı bir brifing almasının ardından kısa bir açıklama yaptı.
 
Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı.
 
Davutoğlu, bugünkü toplantıda mali kaynakların nasıl artırılacağı ve harcarken nasıl tasarruf edileceği başlıklarını ele aldıklarını söyleyerek, bu çerçevede kayıt dışı ile mücadelenin çok önemli olduğunu belirtti. Davutoğlu, bunun için Maliye Bakanından kayıt dışı ekonomi ile mücadele için bir plan hazırlamalarını istediğini bildirdi.
 
İsraftan kaçınma çerçevesinde de kamuda israfa dönük ne kadar faaliyet varsa bunun denetim altına alınmasını planladıklarını söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
“Devletin elindeki sosyal tesisler, lojmanlar, konutlar, bina ve taşıtlarla ilgili kapsamlı bir envanter çalışması yapılması talimatı verdim. Personel ihtiyacından kaynaklanan artışın ülkenin ekonomik dengelerini sarsmaması, ayrıca personelin etkin kullanımı, niceliksel artışı değil, niteliksel katkısının göz önüne alınması lazım. Bunun için personel sisteminde de ciddi bir gözden geçirme hamlesine ihtiyaç var.”
 
Davutoğlu, kiralamadan kaynaklanan ek maliyetlerin giderilmesi yönünde de çok ciddi, kapsamlı bir tedbir düşündüklerini belirterek, taşıt kiralanmasından bina kiralanmasına kadar israfa dönük her faaliyeti denetim altına almayı planladıklarını kaydetti.
 
“Kamusal alanda yapılabilecek reformlar için belli bir vergi düzeyini tutturmamız ve bunu adil, eşit bir şekilde uygulamamız lazım” diyen Davutoğlu, özelleştirme çerçevesinde devletin belli alanlardan çekilmesinin bir zaruret olduğunu belirtti.
 
Davutoğlu, “Muhtemelen önümüzdeki ay, en geç Kasım ayında kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejimizi açıklayacağız. Yıl sonuna doğru da bütün bu çalışmaları tamamlayıp kamu emlaki ve kamuda yapılacak tasarrufla ilgili nihai bazı adımları atacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…