Anasayfa İŞ DÜNYASI Katmerciler karını yüzde 27 artırdı
İŞ DÜNYASI - 11 Mayıs 2016

Katmerciler karını yüzde 27 artırdı

Katmerciler yılın ilk çeyreğinde yüzde 27 kar, yüzde 19 gelir artışı kaydetti.

İlk çeyrek sonuçlarına göre bir önceki yıla göre konsolide gelirlerini yüzde 19 artırarak 41,6 milyon liraya çıkaran şirketin net kârı yüzde 27’lik artışla 2,5 milyon liraya yükseldi.

10 Mayıs 2016 tarihinde, bir yıl vadeli tahvil ihracında 36 milyon liralık satış yaparak yatırımcı güvenini tazeleyen şirketin, savunma ve yan sanayine yönelik üretim yapacağı Ankara fabrikasının yapımı tamamlanmak üzere. 

Türkiye araç üstü ekipman sektörünün lideri, en büyük ihracatçısı ve borsadaki tek temsilcisi olan Katmerciler Araç Üstü Ekipman (KATMR), 2016 yılı ilk çeyrek konsolide mali sonuçlarını açıkladı. İlk üç ayda net dönem kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artıran şirketin gelir arışı ise yüzde 19 oldu.Geçen yılın ilk üç aylık döneminde 2 milyon lira net kâr elde eden şirketin kârı bu yılın aynı döneminde 2 milyon 552 bin liraya yükseldi. Şirketin aynı dönemdeki konsolide gelirleri de 34 milyon 887 bin liradan 41 milyon 622 bin liraya çıktı. Katmerciler’in FAVÖK’ü 6 milyon 272 bin lira gerçekleşirken FAVÖK marjı da yüzde 15 oldu. Şirketin brüt kâr marjı ise yüzde 30 olup, geçen yılın aynı döneminde yüzde 29 düzeyindeydi.İlk çeyrekte şirketin aktif büyüklüğü 214 milyon lira olurken, özkaynakları 65 milyon lira olarak gerçekleşti. İhracat odaklı şirketin yılın ilk çeyreğindeki ihracat gelirleri ise 7 milyon 870 bin dolar oldu.2015 yılında döviz açık pozisyonunu hızla düzelten şirket bu yöndeki başarılı performansını ilk çeyrekte de devam ettirdi. 2015 sonunda 4 milyon 335 bin lira olan döviz pozisyon açığını ilk üç ayda 3 milyon 968 bin lira seviyesine çekmiş durumda. Yenilikçiliğe ve gelişmeye büyük önem veren, geçen yıl gerçekleştirdiği yatırımlarla sektörünün en güçlü Ar-Ge Merkezini kuran şirket yılın ilk çeyreğinde 1,5 milyon lirayı aşan Ar-Ge yatırımı yaptı.

Katmerci: 36 milyon liralık tahvil satışıyla güven tazeledik. Hedef savunma sanayi. Katmerciler gibi şirketlerin mali sonuçlarında yılın bütününün göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çeken Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, ilk çeyrek sonuçlarının büyük ölçüde öngörülerine uygun gerçekleştiğini belirtti. Küresel krizin etkilerinin devam ettiği uluslararası pazarlardaki daralmanın etkisiyle bazı kalemlerde gözlenen düşük performansa rağmen, gelir ve kârlılıkta elde edilen artışların son derece önemli olduğunu vurgulayan Katmerci, önümüzdeki dönem hedeflerine yönelik şunları söyledi:“Daha önce de açıkladığımız üzere, öncelikli hedefimiz, araç üstü ekipman sektöründeki güçlü konumumuzu devam ettirirken, yeni bir kulvar olacak savunma sanayinde yerimizi almak. Bu yöndeki çalışmalarımızda önemli gelişmeler kat etmiş durumdayız. Zırhlı personel taşıyıcı araçlar öncelikli olmak üzere, savunma sanayi ve yan sanayisi için araç üretmek üzere yapımını planladığımız Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikamızın inşaatı tamamlanmak üzere. Biz savunma sanayinde sadece ulusal pazarı değil, başından itibaren uluslararası pazarları da hedefliyoruz. Bu nedenle, savunma sanayi araçlarımızın tanıtımı için uluslararası fuarlarda yer alıyor, etkin tanıtımlar yapıyoruz. Bu fuarlar pazarlama için önemli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek satış potansiyelimizi yükseltmenin gayretindeyiz. Malezya ve Katar-Doha Savunma Sanayi Fuarları bizim için önemli deneyimlerdi. Aldığımız tepkiler çok olumlu. Sırada Fransa var. Savunma sanayine yönelik yoğunlaşmamızı artırarak devam ettireceğiz.”Katmerciler’in sürdürülebilir kurumsal performansı kadar istikrarlı borsa performansıyla da yatırımcı nezdinde artan bir güvene sahip olduğunun altını çizen Furkan Katmerci, 10 Mayıs 2016 tarihinde başarıyla gerçekleşen tahvil ihracının bunun en somut göstergesi olduğunu ifade etti. Katmerci, “Borsa dışında nitelikli yatırımcılara satılan ve gelen talep üzerine satış miktarı yükseltilerek 36 milyon liraya çıkartılan tahvillerin geri ödemesi 10 Mayıs 2017 tarihinde olacak. Tahviller, 12 Mayıs tarihinden itibaren BİST Borçlanma Araçları Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında, sadece nitelikli yatırımcılar arasında işlem görmeye başlayacak” dedi.

İlginizi Çekebilir

Ünlü Otel İflas Etti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki turistik kasaba Volendam’da bul…