Anasayfa TÜRKİYE Karşılıksız çek adedi yüzde 19 arttı
TÜRKİYE - 14 Aralık 2015

Karşılıksız çek adedi yüzde 19 arttı

Bankalara ibraz edilen çek tutarı 11 ayda yüzde 14, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yüzde 19 arttı

Bankalara ibraz edilen çek tutarı yılın ilk on bir ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 606 milyar TL oldu.

Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi ise yüzde 2 artarak 20,8 milyon oldu.İlk on bir ayda, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19  karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 42 oranında arttı.Bu dönemde, parasal tutarı 24,7 milyar TL olan 701 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 3,9 milyar TL tutarındaki 146 bin adet çek, daha sonra ödendi.
 
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:
 Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Kasım 2015 ayında, adet olarak yüzde 3,6 ve tutar olarak yüzde4,1 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak yılın ilk on bir ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 3,4 olurken, tutar olarak 0,8 puanlık
artışla yüzde 4,1 oldu.
 
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:
 Kasım 2015 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.
Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara,İzmir, Antalya ve Bursa izledi.
 
Kasım 2015 ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 11,7 ile Ardahan, yüzde 11,2 ile Hakkari, yüzde 10,4 ile Van, yüzde 10 ile Bingöl ve yüzde 9,9  ile Şanlıurfa oldu. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Tunceli, Nevşehir ve Karabük oldu. 

İlginizi Çekebilir

Kasımda En Fazla Reel Getiri BIST 100 Endeksinde Oldu

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğin…