Anasayfa KARSAN’ın Büyümesi İhracattan Geldi
23 Temmuz 2019

KARSAN’ın Büyümesi İhracattan Geldi

2018’de net satışını yüzde 46,1 artıran Karsan’ın karını yüzde 122 artırmasında ihracatındaki yüzde 98,3’lük artış etkili oldu. Kerem Özdemir

2018’de Budapeşte’de ulaşım hizmetini veren elektrikli midibüslerin bazılarının üzerinde Karsan markasını gördükten sonra Karsan’ın ihracatını mercek altın almıştık. Fortune 500 Türkiye listesinde 232’nci sıradan 2018’de 173’üncü sıraya yükselen Karsan’ın ihracat sıralamasındaki yeri ise 110’unculuk. 2018’de ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 98,3 artıran Karsan, 2019’da da iyi bir seyir gerçekleştiriyor. Karsan, Bursa fabrikasında ürettiği araçlardan elektrikli Jest’leri Avrupa ülkelerine ihraç ederken yine aynı fabrika çıkışlı 10 ve 12 metrelik dizel ve CNG’li otobüsleri de Avrupa pazarında alıcı buluyor. 

BMW i teknolojisiyle 210 km’ye kadar menzile ulaşabilen Jest Electric, ilk olarak Fransa, Almanya, Romanya, Portekiz ve Slovakya’ya teslim edildi. Tercihe göre, BMW tarafından geliştirilen 44 ve 88 kW-saat’lik bataryalarla gelen Jest Electric, 210 km’ye kadar menzil sunarken, geleneksel alternatif akımlı şarj üniteleriyle sekiz saatte, hızlı şarj istasyonlarındaysa bir saatte şarj olabiliyor. Üstelik enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25 oranında kendi kendini de şarj edebiliyor. Karsan CEO’su Okan Baş, “Litvanya’da açılan elektrikli araç ihalesini de kazanarak toplam sipariş adedimizi 35’e çıkardık. Bu siparişlerin 20 adedini teslim ettik” diyor. Karsan’ın BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan Karsan Jest Electric’in gördüğü talep artarak süreceğe benziyor.

Karsan aynı zamanda, Roma’nın 227 adetlik otobüs ihtiyacı, yerli üretici yüzde 28,6 hissesine sahip olduğu Industria Italiana Autobus SpA (IIA) tarafından karşılanacağını açıkladı. Karsan, Roma Belediyesi’nin aldığı 10 ve 12 metrelik dizel ve CNG’li otobüsleri, Bursa’daki fabrikasında üreterek yıl sonuna kadar teslim edecek. Teslim edilecek olan Menarinibus Citymood markalı otobüsler, yılda yaklaşık 7,2 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Roma’da hizmet verecek. Roma’ya teslim edilecek otobüslerle birlikte 2019’da  61,3 milyon Euro büyüklüğünde, 320 adetlik sipariş aldıklarını belirten Baş, “IIA ile işbirliğimizin başlangıcından bu yana, Menarinibus Citymood markalı toplam otobüs ihracatımız yıl sonuna kadar  1000 adedi aşacak” şeklinde konuşuyor.  Toplu taşımada Avrupa’nın bildiği ve güvendiği bir marka olma yolunda çok önemli hamleler yapan Karsan’ın 11 farklı ülkede distribütörlük noktaları bulunuyor. Karsan Avrupa başta olmak üzere farklı kıtalarda ağımızı genişletiyor. Bu kapsamda Fransa, İtalya, Romanya, Polonya, Azerbaycan gibi ülkelerde distribütörlüklerimiz bulunan Karsan, 2019 sonuna kadar distribütörlük ağını genişleterek 20 farklı ülkede faaliyet göstermeyi planlıyor. 

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…