Anasayfa Kadroların Yaratıcılığı
28 Ocak 2020

Kadroların Yaratıcılığı

İNG Türkiye, şimdi de deneyimli yöneticısi Alper Hakan Yüksel’i, Almanya’da kurulan yeni birime tepe yöneticisi olarak yolcu ediyor. global için adeta bir yetenek havuzuna dönüşen İNG Türkiye’nin sırrı ne?

İNG Türkiye’nin Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel, ING Grubu Kurumsal Firmalar, Uluslararası Müşteriler EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi Başkanı olarak atandı. Yüksel’in global üst yönetime transferinde, kurumsal bankacılık alanında gösterdiği performansın etkisi hayli fazla. Bu alanda yaratıcı özelliklere sahip projeler geliştiren Yüksel aynı zamanda etkili koordinasyon gücü, dinamik planlama yeteneği ve strateji bilgisiyle kurumsal bankacılık alanında örnek gösterilen bir ekip oluşturmayı başarıyor. Grup içerisinde dikkat çeken bu çalışmalar şimdi globale taşınıyor. Bunun için ING Grubu, Almanya Frankfurt’ta ilk kez bir birim kurarak 24 ülkenin sorumluluğunu Yüksel’e devretti. 1 Ocak 2020’de yeni görevine başlayacak olan Yüksel, söz konusu ülkelerdeki müşterilerin uluslararası işlerine destek olacak çalışmalardan sorumlu olacak.

KURUMSALIN GÜCÜ

Global yönetime transferini bir ekip başarısı olarak değerlendiren Yüksel, “Birlikte yaptığımız çalışmalarla ING Türkiye’nin kurumsal bankacılık biriminin büyümesinde çok önemli rol oynadık” diyor. ING Türkiye içinde en dinamik bölümlerinden biri olan kurumsal bankacılık, her sektörden büyük ölçekli şirketlere, uluslararası müşterilere ve finansal kurumlara sürdürülebilir büyümede yardımcı oluyor. ING Türkiye’nin kurumsal bankacılık faaliyetleri kredilerden proje ve ticaret finansmanına, hazine ürünlerinden yurt içi ve uluslararası nakit yönetimine kadar çeşitlilik gösteren zengin bir ürün gamına sahip. Banka, dijital kanalları da etkin bir şekilde kullanarak, müşteri ihtiyaçlarına göre ürünler geliştirebilme yeteneğiyle bu yıl müşteri adetleri ve iş hacimlerinde artış sağladı.

YENİLİKÇİ PROFESYONEL ÜRÜNLER

Ulusal ve uluslararası kurumlara hem danışman hem de kredi veren bir banka olduklarını vurgulayan Yüksel, “Müşterilerimizin günlük işlemlerini kolaylaştırmaktan, birleşme ve satın almalar gibi daha karmaşık konulara kadar, her alanda kapsamlı finansal hizmetler sunuyoruz” diyor. ING Kurumsal Bankacılığı 40 ülkede, yaklaşık 15 bin kişilik bir aile olarak tanımlanıyor.

Uluslararası bir banka olmanın avantajlarını kullanan ING, çözüm odaklı yaklaşımı ve uzman ekipleri ile müşterilerine yenilikçi profesyonel ürünler sunuyor.

Bankanın, müşterileri ürün ihtiyaçlarını karşılamak için kurumsal bankacılık ekibi altında çevik metodoloji ile çalışan, alanında uzman bir ürün ekibi bulunuyor. Bu ürün ekibi müşteri ihtiyaçları için teknik bilgiyi önceden alarak IT gereksinimlerini buna göre belirleniyor. Bu da zaman kaybı yaratmadan, müşteri taleplerine uygun ve verimli bir yöntem ile ürün geliştirme imkanı sağlıyor. “Müşterilerimize birden çok üründe iyi hizmet sunmak, müşteri derinleşmesi için temel stratejimiz” diyen Yüksel, “Müşterinin ihtiyacına göre özellikli kredi, nakit yönetimi ya da finansal piyasa ürünleri ile müşteri ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Bunun yanı sıra, maaş ödemeleri, tedarikçi finansmanı gibi firmaların diğer ürünleri de müşteri derinleşmesinde bizim için öncelikli. ING’nin global gücü de derinleşme stratejimizi destekliyor” diyor.

AVANTAJLI UYGULAMALAR

Bankacılık sektöründe ilk kez ING tarafından otomotiv şirketlerine işlem kolaylığı sağlayacak toplu ödeme ürünü geliştirildi. Bu sayede firmalar ÖTV ödemelerini dijital ortamda daha hızlı yapabiliyor. Toplu ödemelerin mobil kanaldan imza yetkilerince onay verilebiliyor.

Bankanın yeni ürünlerinden biri de DBS faturaları için tablet uygulaması. DBS faturaları için yazılan bir aplikasyon ile portatif bir şekilde tablet üzerinden firma DBS faturası kesebiliyor. Firma bayilerinin limit risk bilgilerini de tablet üzerinden online takip etme imkanı buluyor. Firmaya bulunduğu yerden bağımsız olarak fatura kesme imkanı sağlanıyor.

FX platform mobil uygulaması ile kurumsal internet şubesi ve mobil üzerinden FX işlemlerinin hem daha kolay hem de dijital kanallardan yapılmasına sağlanıyor. Bu uygulama ile firmalar kendi işlemlerini telefon ile ING’ye ulaşmak yerine kendi ofislerinden ya da mobil olarak yapma imkanı buluyor.

Banka şu sıralar E-irsaliye ürününü geliştirilmeye devam ediyor. Bu ürün Ocak 2020’de müşterilere sunulacak.

2015’te Nakit Yönetimi ve Ticaret Finansmanı bünyesinde İşletme Sermayesi Çözümleri birimi kuran ING, Tedarikçi Finansmanı ürünü aracılığı ile müşterilerinin işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamalarına, alacak ve ödemelerini daha etkin yönetmelerine olanak sağlıyor. ING’nin hizmet verdiği tedarikçi finansmanı programlarının adedi 2019’da ciddi artış gösterdi. 2019’da iskonto edilen fatura hacminde yaklaşık yüzde 10’dan fazla artış kaydedildi.

İlginizi Çekebilir

Norveçli Fonun Dudak Uçuklatan Geliri

Norveç’te dünyanın en büyük fonu olarak bilinen, devlete ait varlık fonu geçen yılki yatır…